•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

محرومیت کریم ساعدی, زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی

0
617

کریم ساعدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که از آبان ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به این زندان منتقل شده است به دلیل ابتلا به بیماری کلیوی در سایه بی توجهی مسئولان این زندان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، کریم ساعدی زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز و از ساکنان کوی کارگران شهر حمیدیه اهواز با توجه به ابتلا به بیماری کلیوی و از سوی دیگر عدم وجود امکانات درمانی در این زندان و در سایه بی توجهی مسئولان زندان شیبان نیاز مبرم به اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان دارد.این زندانی سیاسی در وضعیت وخیم جسمانی بسر میبرد. 

براساس این گزارش,  دربند ۵ زندان شیبان اهواز، ۱۳۰ تن از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی عرب با اتهامات سیاسی و امنیتی در شرایط بسیار وخیم بهداشتی و با حداقل امکانات آسایشی و خدماتی نگهداری می‌شوند.

همچنین یک منبع آگاه از وضعیت کریم ساعدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: «وضعیت این زندانی سیاسی، حدود ۲۰ روز است که خیلی وخیم شده و یکی از کلیه‌هایش از کار افتاده است. آقای ساعدی علاوه بر مشکلات کلیوی، استفراغ خونی نیز دارد و مسؤلین زندان از انتقال او به بیمارستان جهت درمان ممانعت می‌کنند».

مأموران اداره اطلاعات اهواز، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۷، کریم ساعدی ۳۱ ساله، فرزند عبدالرضا، متأهل و دارای دو فرزند از ساکنان کوی کارگران شهر حمیدیه و عادل مشعلی، ۳۰ ساله فرزند حبیب، متأهل و دارای مغازه موبایل فروشی از اهالی کوی نخیل شهر حمیدیه را بازداشت و سپس به زندان شیبان اهواز منتقل کردند. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی از مصادیق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: