یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

کلیسای انجیلی آشوریان تبریز تعطیل شد

0
2986

در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به همراه چند نفراز اعضای ستاد اجرائی فرمان امام تبریز به کلیسای انجیلی آشوریان در این شهر علاوه بر تعطیلی این کلیسا صلیبی که بر بالای گنبد این مکان مذهبی مسیحیان نصب شده بود نیز توسط نیروهای امنیتی این شهر پائین کشیده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ماده ۱۸, روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, ماموران اداره اطلاعات به همراه چند نفر از اعضای ستاد اجرائی فرمان امام در تبریز با یورش به کلیسای آشوریان در این شهر تمامی قفل دربهای ورودی به این مکان مذهبی که متعلق به مسیحیان آشوری انجیلی میباشد را عوض کرده و و صلیبی که بر بالای این کلیسا بود را پائین کشیدند. با این رخ داد جامعه مسیحیان آشوری در تبریز در شوک بسر  میبرند. این کلیسا از جمله آثار باستانی با قدمتی ۱۰۰ ساله و از جمله آثار ملی در ایران محسوب میشود. 

یک منبع مطلع با بیان این مطلب گفت؛ نیروهای امنیتی پس از عوض کردن کلیه قفل دربهای ورودی و پائین کشیدن صلیب کلیسا آشکارا به مسیحیان آشوری تبریز که جویای چرائی بسته شدن مکان مذهبی که برای عبادت به آنجا مراجعه میکردند شده بودند صراحتا عنوان کردند که آشوریان دیگر اجازه برگزاری هیچ‌گونه مراسم عبادی و کلیسایی را در این کلیسا ندارند.

این منبع مطلع همچنین گفت: از چند روز بعد از کریسمس، نگرانی‌های اعضای کلیسا شروع شد. دلیل آن جلوگیری از حضور کشیشان سایر کلیساهای برای برگزاری یک مراسم مشترک کلیسایی بود. این مراسم قرار بود در کلیسای انجیلی تبریز برگزار شود ولی از طرف ارگانهای امنیتی اجازه داده این کار داده نشد.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ تعداد زیادی از ماموران اداره اطلاعات و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام، نهادی که به‌طور مستقیم زیر نظر رهبر اداره می‌شود، وارد کلیسای ما شدند، قفل همه درها را عوض کردند، صلیبی را روی برج کلیسا نصب بود پائین کشیدند و تعدادی تجهیزات امنیتی در کلیسا نصب کردند و سرایدار را مجبور کردند محل زندگی خود را که داخل حیاط کلیسا بود ترک کند و به مکان دیگری خارج از کلیسا برود. 

لازم به ذکر است, کلیسای انجیلی تبریز که زمانی به زبان‌های آشوری، ارمنی، فارسی و انگلیسی مراسم کلیسایی برگزار می‌کرد در سال ۲۰۱۱ میلادی با حکم شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست حسن بابائی به نفع ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد. اما آشوری ها تا روز تصرف این ساختمان، توانسته بودند به استفاده از ساختمان کلیسا برای برگزاری مراسم مذهبی خود به زبان آشوری ادامه دهند.

ارائه خدمات به سایر زبان‌های غیرآشوری بیش از ۳۰ سال در این کلیسا متوقف شده بود و این کلیسا بخشی از «انجمن آشوری‌زبانان کلیسای انجیلی» به شمار می‌آمد.

منصور برجی مدیر سازمان ماده ۱۸ در این راستا گفت: تا کنون بسیاری از کلیساهای پروتستان در ایران مصادره شده‌اند. در اغلب موارد، حکومت آنها را تغییر کاربری نداده بلکه تا زمان تخریب آنها را به حال خود رها کرده‌اند. برخی نیز مانند کلیسای کرمان به ویرانه تبدیل شده‌ و سپس با خاک یکسان شدند.

سرکوب مسیحیان ایران که شامل نوکیشان مسیحی, ارامنه, آشوریان و مسیحیان کاتولیک را در بر می گیرد به  شکلی سیستماتیک و گسترده با هدف نقض حقوق شهروندی این دسته از پیروان ادیان در ایران شکل میگیرد. 

شهروندان مسیحی و نوکیشان مسیحی در ایران با انواع و اقسام اتهامات امنیتی روبرو میشوند. در حال حاضر دیگر هیچ شهروندی در ایران به صرف تغییر دین و یا گرایش به دین دیگر با توجه به این نکته که در قانون مجازات اسلامی در ایران اتهام ارتداد وجود دارد ام احکام ارتداد صادر نمی شود اما نوع و اقسام اتهاماتی که دگراندیشان مذهبی و مسیحیان ایران که شامل نوکیشان مسیحی, مسیحیان آشوری و ارامنه در ایران به آن اتهامات محکوم می شوند باعث صدور احکام سنگین حبس و در مواردی هم باعث صدور حکم تبعید و یا مصادره اموال برای نوکیشان مسیحی بوده است. 

مسیحیان آشوری و ارمنی از جوامع تاریخی، و اقلیت‌های به رسمیت شناخته شده دینی در ایران به شمار می‌روند. معمولا آنها اجازه انجام مراسم دینی خود به شکل آزادانه را دارند. البته به شرطی که مراسم کلیسایی به زبان فارسی برگزار نکنند و درهای خود را به روی نوکیشان مسیحی مسلمان‌زاده نگشایند.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: