•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

بازداشت یک شهروند ساکن خوزستان توسط نیروهای امنیتی

0
705

روز پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸, “خلف مروانی” شهروند ساکن روستای مروانه از توابع بخش مرکزی خوزستان به دلیل اعتراض به عدم امدادرسانی به مردم سیل‌زده در روستای مروانه از توابع بخش مرکزی اهواز و همچنین جلوگیری از شکستن سیل‌بند توسط نیروهای گروه تخریب سپاه پاسداران از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸، “خلف مروانی” شهروند عرب اهل “روستای مروانه از توابع بخش مرکزی اهواز” به دلیل اعتراض به عدم امدادرسانی به مردم سیل‌زده روستای خود و همچنین جلوگیری از شکستن سیل‌بند توسط نیروهای گروه تخریب سپاه از سوی نهادهای امنیتی در اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروند در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: شیخ خلف مروانی، بزرگ عشیره مراونه در اهواز در اعتراض به عدم امدادرسانی به مردم سیل‌زده روستای خود و همچنین جلوگیری از شکستن سیل بند به زمین‌های زراعتی خود و باز کردن سیل‌بند به‌طرف شرکت نیشکر دهخدا از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.  همچنین بر اساس تصویر منتشر شده در فضای مجازی، نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران، در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۴ فروردین‌ماه با جمعی از ساکنان محلی سه روستای عرب‌نشین جلیزی, صگور و شاکریه از توابع دشت‌ آزادگان، واقع در غرب اهواز درگیر شدند.

در گزارشهائی که صحت و تائید آن توسط حقوق بشر در ایران در حال بررسی است دست‌کم چهار تن از شهروندان کشته و زخمی شده‌اند. عبود جلیزى، یکی از مصدومان این درگیرى‌ بوده که روز پنج‌شنبه ۱۵ فروردین‌ماه در بیمارستان آپادانا شهر اهواز فوت کرده است. 

همچنین منابع خبری دیگری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کردند که: درگیری میان نیروهای سپاه و سیل‌زدگان بامداد چهارشنبه ۱۴ فروردین‌ماه، پس از آن به‌وجود آمد که نیروهاى گروه تخریب سپاه قصد داشتند سیل‌بند روستاهاى جلیزى، صگور و شاکریه را بشکنند که با مقاومت مردم روبرو شدند.» به گفته او، در ابتدا نیروهای سپاه برای متفرق کردن اهالی به‌سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کردند و در پی آن، با رسیدن نیروهاى کمکی سپاه و یگان ویژه، درگیری‌ها بالا گرفت.

این درحالی است که سخنگوی سپاه پاسداران«برخورد یگان‌های سپاه با مردم و فشار بر آن‌ها برای تخلیه منازل مسکونی در مناطق سیل زده را رد کرده و آن را «شایعه و فضاسازی‌های رسانه‌های معاند» خوانده است.

سرکوب آزادی بیان و برخوردهای قهرآمیز با شهروندان ایران در مناطق سیل زده ایران از جمله مصادیق بارز شکنجه و سرکوب آزادی بیان است. چرا که با توجه به شدت آسیب بر مال و جان و زندگی شهروندان در ایران درک شرایط روحی و روانی شهروندان ایران از سوی حکومت جمهوری اسلامی و ارگانهای امنیتی و قضائی میتواند بر کاهش درگیریها و برون رفت از بحران فعلی که ریشه آن در سوء مدیریت از سوی مسئولان دولت و حکومتجمهوری اسلامی است کمک بسزائی بکند.  

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: