•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

نامه سرگشاده ۱۱ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین در حمایت از آرش صادقی

0
1088

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین با انتشار نامه ای سرگشاده در پی تداوم محرومیت آرش صادقی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, از حق درمان و ممانعت از اعزام به مرکز درمانی تخصصی از مسئولان قضائی خواستند تا نسبت به اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان تخصصی اقدام کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸, یازده تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در پی تداوم محرومیت آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر از حق درمان در پی اعمال نفوذ و ممانعت مسئولان قضائی و امنیتی برای اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان ضمن اعلام هشدار نسبت به وضعیت وخیم جسمی این زندانی سیاسی از این نوع رفتار مسئولان قضائی و امنیتی حکومت جمهوری اسلامی با عنوان شکنجه یاد کردند. 

متن نامه منتشره از سوی ۱۱ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

نخواب وقتی که هم بندت به زنجیره
“اینجانبان, زندانیان سیاسی محبوس در بند هشت زندان اوین بدین وسیله خواستار اعزام هرچه سریعتر آقای آرش صادقی فعال مدنی و زندانی سیاسی می باشیم. به خصوص آنکه آقای صادقی هرگز مرتکب جرمی نشده است. بلکه به دلیل مخالفت با رژیم جور و جهل، خدمت به آسیب دیدگان جامعه و آزادی خواهی توسط مزدوران ساس ( سپاه پاسداران جمهوری اسلامی) گروگان گرفته شده و سالهاست بی آنکه مورد محاکمه علنی و منصفانه قرار گیرد حبس را تحمل کرده، در زندان دچار بیماری شده و جلادان خامنه ای حتی از درمان وی امتناع می کنند. مارهای بر دوش ضحاک زمانه هر آنکس را که از عدالت و آزادی سخن گوید در قرارگاه ثارالله تحت شکنجه و اکراه مجبور به اعتراف و متهم به فعالیت تبلیغی یا اجتماع و تبانی علیه آنچه نامش را نظام نهاده اند و البته هیچ شباهتی به نظام ندارد می کنند تا مردم را از اندیشیدن، عدالت جویی و حق خواهی بترسانند. ما زندانیان سیاسی با امضای این بیانیه خواستار اعزام آرش صادقی و درمان هرچه سریعتر وی هستیم. بدیهی است در صورت عدم اعزام وی به بیمارستان عواقب سنگین تری جلادان جمهوری اسلامی را تهدید خواهد کرد”.

امضا کنندگان نامه: محسن حق شناس, روح الله مردانی, حمید کاشانی, سهیل عربی, علیرضا گلیپور, ناصر نورد گُل تپه, محمد رضا مرادی, جعفر عظیم زاده, محسن حاجی محمدی, محمد پارسی, محمد مهدی ساجدی فر


۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸ / زندان اوین

پیرامون وضعیت آرش صادقی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, لازم به ذکر است که به دلیل تورم شدید دست راست که بیش از قبل شده و از کتف تا انگشتان دست راست وی متورم شده با خطر جدی و آسیب از ناحیه دست و از کارافتادگی دست را خود مواجه شده و دست وی عملا هیچ حرکتی نمی کند. این زندانی سیاسی علاوه بر این مشکل با مشکلات عدیده جسمانی دیگری هم دست و پنجه نرم می کند ولی علیرغم همه این بیماریها و نیاز فوری به اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان رجائی شهر از دسترسی به حق درمان محروم مانده است. پس از تشخیص پزشکان مبنی بر ابتلای وی به بیماری سرطان استخوان از نوع “کندرو سارکوما” در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ تحت عمل جراحی قرار گرفت و تنها ۳ روز پس از عمل جراحی و علیرغم نظر پزشکان متخصص مبنی بر لزوم تحت نظر ماندن، به زندان بازگردانده شد .

وی با تاخیر بسیار و چند بار اعزام بی فایده که منجر به دیدن تیم پزشکی نشده بود یک ماه پس از انجام عمل جراحی سرانجام مورخ ۲۱ مهرماه ۱۳۹۷,  برای اعزام به بیمارستان از بند خود فراخوانده شد و به دلیل مخالفت وی با اعزام در لباس زندان، توسط “مقصود زلفعلی”، فرمانده یگان حفاظت زندان علیرغم بیماری از ساعت ۷ تا ۱۰ و نیم صبح در سرما نگه داشته شده بود.

لازم به ذکر است که در زمان اعزام آرش صادقی به بیمارستان و دقیقا در زمانی که وی در مرکز درمانی بود با بدرفتاری مامورین زندان مواجه شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بدون نتیجه و صرفا پس از انجام معاینه توسط پزشک عمومی به زندان بازگردانده شده بود.

لازم به توضیح است، “کندرو سارکوما” یکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند. حدس زده می شود که در کشور ما سالیانه۱۰۰ مورد جدید آن ایجاد می شود.

گفتنی است آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجائی شهر از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با اینحال کماکان از اجرائی شدن این ماده در پرونده این فعال مدنی ممانعت بعما آمده است.

حقوق بشر در ایران گزارشات متعددی نسبت به وخامت اوضاع جسمی و تداوم محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی و تکمیل دوره درمان و احتمال خطر جانی برای آرش صادقی هشدار داده است.

سازمان عفو بین الملل با صدرو بیانیه ای تداوم محرومیت آرش صادقی از دسترسی به مرکز درمانی را مصداق بارز شکنجه زندانیان سیاسی و در ایران دانسته بود و از مسئولان قضائی و امنیتی در ایران خواسته بی قید و شرط نسبت به اعزام آرش صادقی به مرکز درمانی اقدام کنند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تائید کرد که مقامات ایران با ممانعت از دسترسى آرش صادقى به مراقبت هاى درمانى و بى اعتنایى به هشدارهاى پزشكان، در حال شكنجه دادن این مدافع حقوق بشر که از سرطان رنج میبرد، هستند.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در سازمان عفو بین الملل گفته بود:
«رفتار مقامات ایران در مورد آرش صادقی نه تنها به طرز غير قابل توصيفى ظالمانه است، بلکه از منظر حقوقی نوعى شکنجه محسوب می‌شود. از ابتدا تا امروز، هر قدم كه مقامات زندان، دادستانی و سپاه پاسداران برداشته اند در جهت قطع يا ‌محدود کردن دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی حياتى براى مقابله با سرطان بوده است.»
«مقامات ايرانى به طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌هاى پزشكى محروم كرده‌اند و به اين ترتيب درد و عذاب او را افزايش داده و ظلم ناشى از حكم به غايت ناعادلانه او را دو چندان كرده‌اند.»

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد آرش صادقی را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. تا آن زمان، آن‌ها باید به حق حیات و محافظت وى در مقابل شكنجه احترام بگذارند و این مستلزم دریافت بهترین خدمات پزشكی در دسترس و پیروى کامل از توصیه‌های پزشكی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: