•                  
دوشنبه , ۰۴ مرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, جولای 26

بیانیه جامعه بهایی ایران در واکنش به یورش گسترده ماموران امنیتی به منازل شهروندان بهایی

0
207

حقوق بشر در ایرانامروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، در واکنش به یورش گسترده نیروهای امنیتی به منازل مسکونی شهروندان بهایی در استانهای البرز، مازندران، تهران، اصفهان و توابع شهرستان شهریار، دیان اعلائی، نماینده جامعه بهائیان ایران در سازمان ملل متحد با انتشار بیانه ای رفتارهای از این دست را به شدت محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، بیش از صد تن از ماموران امنیتی با یورشهای گسترده به منازل مسکونی و محل های کسب شهروندان بهائی در شهرهای تهران، اصفهان، شهرستان شهریار و استان البرز، و مطالبه اسناد مالکیت و ضبط برخی اقلام شخصی این شهروندان واکنش گسترده ای را از سوی فعالان حقوق بشر بخصوص نمایندگان جامعه بهائی ایران در سازمان ملل متحد در پی داشت. 

 دیان علائی، نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل که از منتشر کنندگان این بیانه است گفت: “یورش هماهنگ به منازل بسیاری از بهائیان، بیانگر تعرّض فاحش به حقوق اساسی شهروندان بهائی است و جز تعصّب و تبعیض مذهبی دلیل دیگری ندارد. به ویژه، حمله به این منازل، ضبط بسیاری از وسایل و مطالبۀ اسناد مالکیّت ممکن است نشانگر این باشد که مقامات در حال تدارک برای توقیف املاک بهائیان به شکلی هماهنگ‌تر‌ و گسترده‌تر‌ باشند.”

سایر لوازمی که ضبط شده شامل موبایل اعضاء خانواده، لپ تاپ، تبلت و کتاب‌های مختلف از جمله آثار بهائی است. تعدادی از این منازل، متعلّق به بهائیانی است که پیش از این نیز هدف مقامات حکومتی بوده‌اند. همچنین از بهائیان خواسته شد تا به ستاد خبری مراجعه کنند.

این یورش‌ها در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، مشهد، کرمان، شاهین‌شهر، شهرستان شهریار و بهارستان اتفاق افتاد. به گزارش شاهدان عینی مأموران وقتی در منازل بهائیان بودند، هیچ کدام از پروتکل‌های بهداشتی مصوّب دولت را رعایت نکردند.

خانم دیان علائی گفت: “وضعیت بحران سلامت در ایران بسیار وخیم است. با این وجود، دولت با هدف قرار دادن منازل افراد مطیع قانون‌، ساکنین این منازل را که از جمله شامل سالمندان، بیماران و کودکان بودند در خطر آلودگی ویروس قرار داد و سبب تشدید فشارهای روحی، عاطفی و مادی بر این افراد بی‌گناه گردید.”

خانم علائی افزود: “با ایجاد رعب و وحشت در بین بهائیان، با آنان مانند مجرم رفتار کرده و به توقیف دارایی‌شان تهدید می‌کنند. اما چه کسی در اینجا مرتکب جرم شده است؟ بهائیان بی‌گناه یا مقاماتی که بدون هیچ توجیه قانونی به منازل آنان یورش برده‌اند؟”

این تحوّلات دنباله الگویی از توقیف املاک خصوصی بهائیان از ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال ١٩٧٩ است. از آن زمان تا کنون تعداد زیادی از املاک خصوصی و تجاری متعلّق به بهائیان از جمله منازل و مزارع به طور خودسرانه مصادره شده است.

علائی در خاتمه تاکید کرد: “دولت ایران مدتهاست که از مصادره املاک برای فقیر کردن جامعۀ بهائی استفاده می‌کند. اما ایرانیان روشن‌ضمیر به خوبی می‌دانند که بهائیان بی‌گناه هستند و تنها آرزوی آنها اینست که در پیشرفت ایران سهیم باشند. جرم واقعی این است که دولت ایران دست بر معیشت و دارایی‌هایی می‌گذارد که شهروندان بهائی به سختی به دست آوردند.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، یورش ماموران امنیتی در استانهای البرز، مازندران، تهران، اصفهان و توابع شهرستان شهریار، به منازل مسکونی شهروندان بهائی و تفتیش و ضبط وسائل شخصی این شهروندان و همچنین مطالبه اسناد مالکیت آنها و سایر مدارک شناسایی این شهروندان، آنها را تهدید به پرونده سازی و احضار به ارگانهای امنیتی کردند. 

همچنین در گزارشی دیگر که در تاریخ ۲ اذر ماه ۱۳۹۹ و ساعاتی پس از انتشار خبر یورش ماموران امنیتی به منازل مسکونی این شهروندان بهائی، حقوق بشر در ایران، در گزارش دوم خود موفق به احزا هویت برخی از این شهروندان بهائی شده بود.

از میان این افراد، عفیف نعیمی از مدیران جامعه بهایی ایران، در تاریخ ۲۹ آذرماه ۱۳۹۷، پس از تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، با پایان دوران محکومیت خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. این شهروند بهائی، در سال ۱۳۸۷، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در پرونده ای به همراه ۶تن دیگر از مدیران جامعه بهایی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور، محمد مقیسه، به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۰ سال کاهش یافته بود. 

همچنین در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹، باشگاه خبرنگاران جوان، با انتشار گزارشی همانند سیاست سرکوب حاکمیت کنونی ایران، به تاخت و تاز بر علیه شهروندان بهائی و اموال و دارایی های آنان پرداخته بود. در بخشی از این گزارش، ضمن انتشار تصاویری از محل سکونت علاالدین جانجانی ملقب به نیکی, شهروند بهائی ساکن خیابان اوین و مقدس اردبیلی این شهروند بهائی و خانواده وی را متهم به جاسوسی و فعالیتهای غیرقانونی در تهران کرده و ادعا کرده زندگی خانه و زندگی این شهروند بهائی با حمایتهای مالی بیت العدل که از مکانهای مذهبی و مرکزی بهائیان است پشتیبانی می شود.

حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه، با انتشار گزارشی، یورش ماموران امنیتی به منازل مسکونی شهروندان بهائی در استانهای البرز، تهران، اصفهان، مازندران و همچنین شهرستان شهریار را اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس سابقه سرکوب و نوع نگاه رادیکال ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی به شهروندان بهائی احتمال اینکه برخی از این تفتیش منازل و ضبط وسائل بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته باشد دور از ذهن نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین مفاد ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابیانیه ها / گزارشاتبهائیان ایرانبیانیهاقلیتهای مذهبیبهائیفعالیت بهائیان در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیانشهروند بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشورای حقوق بشر سازمان ملل متحدسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسازمان ملل متحدنقض حقوق شهروندی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسجامعه بهائی ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایراناقلیت بهائیبهاییان ایرانبهائیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیشهروندان بهائیاخبار پیروان سایر ادیانکمیته سوم شورای حقوق بشرسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب ادیان در ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانشورای حقوق بشرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانشهروند بهاییسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندان بهائیجامعه بهایی ایرانحقوق بهاییان ایرانپیروان سایر در ایرانجامعه بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانبهاییانسرکوب پیروان سایر ادیاننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییپیروان سایر ادیان ایر اننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهحقوق اقلیتهای مذهبیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراناقلیت بهائی در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانسرکوب اقلتیهای مذهبیاقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیاعدام اقلیتهای مذهبیپیروان بهائیت در ایرانپیروان بهاییت در ایراناقلیت بهایی ایراناقلیت بهائی ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیتحصیل اقلیتهای مذهبیاقلیتهای دینی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیپیروان بهائیپیروان بهاییسرکوب پیروان بهائیت در ایرانپیروان بهائیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیاننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر دینها در ایرانبیانیه جامعه بهاییبیانیه جامعه بهائینمایندگان جامعه بهایی ایراندیان علایییورش به خانه بهائیانیورش به خانه بهاییانبیانیه جامعه بهایی ایرانبیانیه جامعه بهائی ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: