•                  
جمعه , ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
جمعه, آگوست 7

نامه امیرحسین محمدی فر, فعال رسانه ای محبوس در بند ۴ زندان اوین

0
425

روز جاری, امیرحسین محمدی فر، سردبیر نشریه اینترنتی گام و فعال رسانه ای که به همراه همسرش ساناز الهیاری از دی ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات اعتراضی کارگران “نیشکر هفت تپه” و “گروه ملی فولاد اهواز” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در زندان اوین بسر میبرند در اعتراض به آنچه که محرومیت “ساناز الهیاری” از دسترسی به خدمات پزشکی و عدم تبدیل قرار بازداشت این زوج فعال رسانه ای به وثیقه از سوی دستگاه قضائی و امنیتی صورت گرفته در نامه ای سرگشاده خطاب به “محمد مقیسه” رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و “باقری” رئیس اندرزگاه ۴ زندان اوین اعلام کرده که در صورت عدم توجه به درخواستهای این زوج فعال رسانه ای دست یه اعتصاب غذا خواهد زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, “امیرحسین محمدی فر”, فعال رسانه ای و سر دبیر نشریه دانشجوئی و اینترنتی گام در نامه ای نامه ای از زندان اوین خطاب “محمد مقیسه” رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران  و “باقری” رئیس اندرزگاه ۴ زندان اوین اعلام کرده در صورت عدم توجه به درخواست اعزام “ساناز الهیاری” به مرکز درمانی و همچنین تداوم عدم تبدیل قرار بازداشت خود و همسرش به قرار وثیقه از تاریخ ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸, دست به اعصاب غذا خواهد زد و عواقب آن به عهده مسئولان قضائی و امنیتی خواهد بود.

متن نامه امیر حسین محمدی فر از اندرزگاه ۴ زندان اوین جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران؛ آقای محمد مقیسه

ریاست اندرزگاه ۴ اوین، آقای باقری

نزدیک به شش ماه از بازداشت موقت من و همسرم ساناز الهیاری می‌گذرد و بیش از ۵ ماه است که مراحل بازجویی و تحقیقات تمام شده و ما علیرغم صدور قرار وثیقه همچنان در بازداشت موقت هستیم. در این مدت،چه اقداماتی که از طریق خانواده‌ها انجام شده و چه مکاتباتی که خود و ساناز الهیاری انجام دادیم؛ هیچ پاسخ روشنی در پی نداشته و ما در بلاتکلیفی هستیم. لذا نکاتی را برای تصریح وضعیت خود و همسرم بیان داشته و انتظار دارم اقدامات قانونی متناسب هرچه زودتر اعمال شود.

۱_ لازم می‌دانم ابتدا بر بیگناهی متهمین این پرونده تاکید و اعلام کنم حمایت از کارگرانی که به رانت و فساد و تضییع حقوق خود اعتراض کردند مطابق هیچ قانونی مصداق عمل مجرمانه نیست و نیز این اتهامات منتسب هنوز در هیچ دادگاهی اثبات نشده.

۲_ از آنجایی که من و ساناز الهیاری دوبار برای خواسته‌های خود ناچار به امساک از خوردن غذای جامد شدیم و اکنون با عوارض جسمی حاصل از آن مواجهیم؛ خواستار این هستیم که برای پیگیری درمان بخصوص در مورد وضعیت ساناز الهیاری به این برخورد فراقانونی در خصوص تبدیل نکردن قرار بازداشت به وثیقه پایان داده و امکان آزادی تا زمان قطعی شدن حکم را فراهم سازید.

۳_ من و همسرم ساناز الهیاری همزمان بازداشت شدیم و این مسئله باعث مشکلات زیادی در زندگی شخصی‌مان از جمله اخراج از کار، قطع بیمه، کرایه‌ی معوقه مسکن، اقساط عقب افتاده چندین وام و… شده است. این بازداشت مصائب زیادی را بر خانواده‌های ما نیز تحمیل کرده است. نظر به این شرایط خواسته قبل را مجددا تکرار کرده و برای سامان دادن به مسائلی از این دست خواستار آزادی هر چه زودتر خود و همسرم هستم.

۴_ چنانچه تا تاریخ پنج‌شنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸ هیچ اقدام مشخصی در این رابطه صورت نگیرد؛ برای دفاع از حقوق خود و ساناز الهیاری در اعتراض به برخورد‌هایی با منشایی بالاتر از قانون؛ از تنها ابزاری که در دست دارم استفاده کرده و دست به امساک از خوردن غذای جامد خواهم زد و بدیهی‌ست که تبعات این اعتصاب مستقیما متوجه مسئولان امنیتی و قضائی است.

امیرحسین محمدی‌فر

سه شنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸

زندان اوین

لازم به ذکر است که در آذر ماه سال ۱۳۹۷و همزمان با تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  نشریه گام به دلیل پوشش خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران تحت پیگیرد قرار گرفت و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, “ساناز اللهیاری”، “امیرحسین محمدی فر” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بعد از انتقال به زندان اوین در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ این زندان تحت بازجوئی و شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار گرفتند. 

بازداشت ساناز الهیاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.

این زوج فعال رسانه ای در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده پس از گذشت چند ماه بلاتکلیفی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از محرومیت ساناز الهیاری از دسترس یه خدمات پزشکی و عدم اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام آن خبر و بحرانی توصیف کردن وضعیت جسمی این فعال رسانه ای گفته بود؛ علیرغم بروز بیماریهائی چون؛ ضعف جسمانی شدید, مشکلات گوارشی, درد شدید معده و همچنین لرزش اندامها بدن از قبیل دست و پا که منجر به کاهش ۱۰ کیلوگرم از وزن وی شده است نیاز مبرم به اعزام  به مرکز درمانی خارج از زندان اوین دارد. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: