•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

ممانعت از برگزاری نماز جماعت اهل سنت در زندانهای زابل و سیرجان

0
1259

طی روزهای گذشته, مسئولان زندان زابل, از برگزاری نماز برای زندانیان اهل سنت محبوس در این زندان ممانعت بعمل آورند. همچنین در موردی مشابه در زندان سیرجان هم زندانیان اهل سنت در پی برخورد خشونت آمیز مسئولان این زندان از برگزاری نماز جماعت بازماندند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, زندانیان اهل سنت محبوس در زندانهای زابل و زندان سیرجان در پی ممانعت مسئولان این ۲ زندان از برگزاری نماز جماعت محروم شدند. اعمال این ممانعت ها به همراه رفتارهای خشونت آمیز، جهت تحت فشار قرار دادن زندانیان اهل سنت توسط مقامات بالاتر صورت گرفته است.

بنقل از یک منبع مطلع؛ رئیس زندان زابل “محمد نارویی” و حفاظت زندان “گلویی” طی روزهای اخیر از برگزاری نمازهای جماعت زندانیان اهل سنت محبوس در زندان زابل ممانعت کرده و “رفتاری تند و خشن” با این افراد داشتند.

همچنین پیرامون زندانیان محروم از انجام مناسک مذهبی در زندان سرجان یک منبع مطلع گفت؛ رئیس زندان سیرجان “آذرنگ” و مسئول فرهنگی “یاراحمدی” طی  روزهای گذشته از برگزاری نمازهای جماعت زندانیان اهل سنت در زندان سیرجان ممانعت کرد و “رفتاری تند و خشن” با این افراد داشتند. 

این منبع مطلع پیرامون زندانیان محبوس در زندان زابل در ادامه گفت: روز دوشنبه تیرماه ۱۳۹۸,  پاس کلیدهای بندهای داخلی زندان از جمله “مهدی یزدانی”و “رضا آذرسا” با توهین های مکرر به زندانیان اهل سنت و برخوردی خشن از رفتن این افراد به نمازخانه جهت برگزاری نماز جماعت جلوگیری کرد و این ممانعت را دستوری از طرف سازمان زندانها و “مدیر کل زندانهای استان سیستان و بلوچستان”عنوان کردند. همچنین معاون زندان سیرجان فردی بنام “خسروی” در اقدامی عجولانه تمام زندانیان اهل سنت زندان سیرجان با هر اتهامی را در یک بند قرار داد  و از برگزاری نماز جماعت در نمازخانه زندان برای آنها ممانعت میکنند.

پیش از این در گزارش مشابهی از زندان سراوان نیز آمده بود که ورود کتابهای عقیدتی اهل سنت به زندان سراوان توسط حفاظت این زندان “جهانتیغ” ممنوع شده است.
سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.