•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

احضار و تفهیم اتهام لیلا حسین زاده فعال دانشجوئی در دادسرای امنیت تهران

0
495

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » پس از احضار لیلا حسین زاده, فعال صنفی دانشجویان و زندانی پیشین سیاسی به جلسه بازپرسی وی را با اتهام جدید  تفهیم و این فعال دانشجوئی پس از تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱تیر ماه ۱۳۹۹, لیلا حسین زاده, فعال صنفی و دبیر شورای دانشجویان دانشگاه تهران و از زندانیان سابق سیاسی در پی احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران از سوی حاجی مرادی, با اتهام “اخلال در نظم زندان از طریق سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

امیر رئیسیان, وکیل دادگستری با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “یکشنبه اول تیر، لیلا حسین زاده, به شعبه ۲ دادسرای امنیت احضار شد. او پیرامون اتهام «اخلال در نظم زندان» تفهیم اتهام و قرار کفالت صادر شد. مطلع شدیم کیفرخواست اخلال در نظم زندان صادر شده،این درحالی است که خانم حسین زاده با توجه به عدم تحمل حبس به‌ دلیل بیماری صعب العلاج آزاد شده است.”

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, لیلا حسین زاده, براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه بطور مشروط آزاد شد. آزادی لیلا حسین زاده پس از تعلیق باقی مانده دوران حبس تعزیری ۲ ساله اش صورت گرفت. این زندانی سیاسی از تاریخ  ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود. 

 این فعال دانشجوئی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران, در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم ۲سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شده بود در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل وی بازداشت و جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شد.

لیلا حسین زاده, از دانشجویان دانشگاه تهران است که در زمینه مطالبات صنفی دانشجویان فعالیت دارد. وی به همراه تعداد دیگری از دانشجویان در جریان اعتراضات دیماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود.

این فعال دانشجوئی پیشتر و در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال “ممنوعیت خروج از کشور” محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده لیلا حسین زاده به دادگاه تجدیدنظر شعبه ۳۶ بعنوان مرجع رسیدگی کننده بر پرونده این فعال دانشجوئی و صنفی تعیین و اولین جلسه دادرسی وی در مرحله تجدیدنظرخواهی در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه مذکور برگزار شده بود. 

همچنین جلسه دوم رسیدگی به اتهامات به اتهامات لیلا حسین زاده, فعال دانشجوئی در مرحله تجدیدنظرخواهی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” برگزار شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و سندیکائی در حالی رخ می‌دهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می‌شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر لیلا حسین زاده, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.