•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

لیلا حسین زاده, فعال دانشجوئی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

0
1179

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “لیلا حسین زاده”, فعال دانشجوئی و دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران, که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۲ سال نیم حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “لیلا حسین زاده”, فعال دانشجوئی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۱۳۹۶, جهت اجرای حکم ۲ سال و نیم حبس تعزیری از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شده بود در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل وی بازداشت و جهت اجرای حکم حبس به زندان اوسن منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “لیلا حسین زاده”, روز شنبه طی تماس تلفنی که از سوی دایراه اجرای احکام دریافت کرده بود مطلع شده بود که بایستی طی روزهای آینده جهت اجرای حکم در شعبه اجرای احکام حضور پیدا کند اما صبح روزجاری و بدون اطلاع قبلی در پی مراجعه ماموران امنیتی به محل سکونت وی این فعال دانشجوئی را جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به این فعال دانشجوئی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ لیلا حسین زاده در حالی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران “لیلا حسین زاده” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۲ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد که به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۳۰ ماه حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود. همچنین مجازات تکمیلی ۲ سال ممنوعیت از خروج از کشور در دادگاه تجدید نظر تغییری نکرده است!

لیلا حسین‌زاده, از دانشجویان دانشگاه تهران است که در زمینه‌ مطالبات صنفی دانشجویان فعالیت دارد. وی به همراه تعداد دیگری از دانشجویان در جریان اعتراضات دیماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود.

این فعال دانشجوئی پیشتر و در تاریخ ۱۶ اسفند‌ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال “ممنوعیت خروج از کشور” محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده لیلا حسین زاده به دادگاه تجدیدنظر شعبه ۳۶ بعنوان مرجع رسیدگی کننده بر پرونده این فعال دانشجوئی و صنفی تعیین و اولین جلسه دادرسی وی در مرحله تجدیدنظرخواهی در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه مذکور برگزار شده بود. 

همچنین جلسه دوم رسیدگی به اتهامات به اتهامات لیلا حسین زاده, فعال دانشجوئی در مرحله تجدیدنظرخواهی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” برگزار شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و سندیکائی در حالی رخ میدهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشربرگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم میشمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر لیلا حسین زاده, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: