•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دستکم ۸ تجمع اعتراضی

0
357

حقوق بشر در ایران – طی روزهای شنبه و یکشنبه، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, تعدادی از فرهنگیان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن احمدآباد رفسنجان و سیرجان هرمزگان، شماری از کارگران کارخانه قند فسا مقابل فرمانداری فسا، گروهی از مالکان خودرو در اروند مقابل ساختمان استانداری خوزستان و جمعی از حامیان حقوق حیوانات در مقابل استانداری تهران، کارگران کارخانه آب معدنی داماش, کارگران لوله سازی ماهشهر, رانندگان وانت میدان میوه تره بار تبریز با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به حقوق شهروندیشان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از مالکان خودروهای اروندی, جمعی از فرهنگیان بازنشسته در تهران برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت پاداش پایان خدمت خود، مقابل سازمان برنامه و بودجه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

 بازنشستگان فرهنگی بازنشست شده در سال ۱۳۹۷ مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. آنها که روز گذشته نیز در همین مکان حاضر شده بودند، خواستار پرداخت پاداش پایان خدمت خود هستند و گفتند: تاخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان، زندگی آنها را با دشواری مواجه می‌سازد.

از قرار معلوم، امروز معاون سازمان برنامه و بودجه در جمع معترضان حاضر شده و توضیحاتی ارائه داده است؛ بازنشستگان در این رابطه گفتند: نباید بار کمبود بودجه دولت بر دوش بازنشستگان بیفتد؛ آن هم معلمان بازنشسته که سی سال کار تعلیم تربیت دانش‌آموزان مملکت را برعهده داشته‌اند.

آنها معتقدند؛ هر روز تاخیر، قدرت خرید مطالبات را کاهش می‌دهد و بازنشسته از این لحاظ متضرر می‌شود.

تجمع کارگران کارخانه قند فسا
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، امروز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به ۳ ماه حقوق معوقه خود، مقابل فرمانداری فسا، تجمع کردند.

فرماندار ویژه فسا اعلام کرد: مدیران کارخانه قند فسا وعده پرداخت حقوق معوقه فروردین و اردیبهشت ۹۸ کارگران را داده اند.

سلیمان کرمی فرماندار فسا، یکشنبه اظهار داشت: طی هماهنگی که روز گذشته با مسئولان کارخانه قند فسا صورت گرفت، مقرر شد حقوق معوقه فروردین و اردیبهشت ۹۸ کارگران تا سه شنبه ۸ مردادماه پرداخت شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر کارخانه قند فسا به دلیل تعمیرات تعطیل است و مانده حقوق خرداد و تیرماه کارگران در روزهای آینده پرداخت خواهد شد.

به گفته کارگران تا پیش از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، کارگران از امنیت شغلی و حمایت بیشتری برخوردار بودند.

دی ماه سال ۹۵ این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد.

کارگران کارخانه قند فسا از توابع استان فارس که گفتند وعده های مالک این کارخانه مبنی بر پرداخت معوقات محقق نشده است، شنبه ششم مرداد ۹۸ برای پنجمین بار در این سال اقدام به مراجعه دسته جمعی به فرمانداری فسا کردند.

پرداخت نشدن حقوق کارگران در ۴ ماه گذشته از جمله مواردی بود که این کارگران عنوان کردند.

این کارگران با همین هدف و خواسته بارها به فرمانداری شهرستان فسا رفته اند که تاریخ‌های ۲۸ فروردین، ۹ تیر، ۲۰ و ۲۱ تیر ماه و ششم مرداد ۹۸ بوده است.

یکی از کارگران این کارخانه گفت: با وساطت معاون فرماندار شهرستان فسا یک ماه از حقوق کارگران در تیرماه پرداخت شد و مالک کارخانه قول داد که ۳۱ تیرماه نیز حقوق اردیبهشت و خردادماه را واریز کند اما به قول خود عمل نکرد.

مرتضی شیخ نیا مسئول روابط عمومی کارخانه قند فسا هم گفت: در این کارخانه ۲۶۰ نفر کارگر مشغول به کار هستند که ماهیانه برای پرداخت دستمزد آنها به بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان منابع مالی نیاز است.

او توضیح بیشتری درباره دلایل پرداخت نشدن پول کارگران نداد.

هر بار با تجمع کارگران کارخانه قند فسا مقابل فرمانداری این شهرستان، جلسات با حضور مسئولان این شهرستان، مالک کارخانه و نماینده کارگران برگزار می شود و مالک کارخانه قول هایی می دهد.

تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن احمدآباد و سیرجان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، طی روز گذشته ۵ مرداد و امروز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن احمدآباد و سیرجان  در اعتراض به ۳ ماه حقوق معوقه خود، دست به تجمع و اعتصاب زدند.

شماری از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی احمدآباد رفسنجان و سیرجان هرمزگان به عدم پرداخت معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

منابع کارگری در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن گفتند: گروهی از کارگران نگهداری از خطوط راه‌آهن نواحی احمدآباد و سیرجان که تحت مسئولیت یکی از شرکت‌های پیمانکاری راه‌آهن مشغول کارند، دیروز و امروز (۵ و ۶ مرداد ماه) به عدم پرداخت معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

به گفته این کارگران؛ پرداخت مطالبات مزدی آنها دو تا سه ماه (اردیبهشت، خرداد و تیر ماه ۹۸) به تاخیر افتاده و درخواست آنها تسریع در پرداخت حداقل بخشی از معوقات مزدی است. آنها از عملکرد بخش خصوصی نیز رضایت ندارند.

به گفته آنها، مشکلات‌ کارگران خطوط ابنیه فنی از ۴ تا ۵ سال قبل زمانی آغاز شد که این بخش زیر بنایی راه‌آهن به بخش خصوصی واگذار شد و آنها از آن زمان تاکنون با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان نه تنها وعده‌ها هنوز بی‌عمل مانده که بر مشکلات افزوده نیز شده است.

این گروه از کارگران اظهار داشتند: بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن قابل واگذاری نیستند و اساسا باید منابع مالی نگهداری از آن از بودجه جاری راه آهن تامین شود.

این کارگران که در خطوط ریلی راه‌آهن ناحیه زاگرس به عنوان نگهدارنده و تعمیرات مشغول کارند، اظهار داشتند: چند سالی هست که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم. لطفا مسئولان چاره‌اندیشی کنند.

تجمع اعتراضی مالکان خودرو در اروند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از صدا و سیما، روز شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از مالکان خودرو در اروند در اعتراض به عدم ترخیص خودروهایشان از گمرک، مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

آنان با گلایه مندی از اوضاع پیش روی اعلام کردند: روزانه ۷۰ هزار تومان از هر مالک برای پارکینگ گرفته می شود.

بر اساس قانون ورود ماشینهای ۲ هزار و ۵۰۰ سی سی ساخت آمریکا به داخل کشور ممنوع است.

تجمع اعتراضی حامیان حیوانات 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از حامیان حقوق حیوانات در مقابل استانداری تهران واقع در میدان آرژانتین در اعتراض به کشتار سگ ها در اخترآباد دست به تجمع اعتراضی زدند. با ورود نیروی انتظامی به این تجمع و به خشونت کشیده شدن آن، جمعی از شرکت کنندگان بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از شاهدان حاضر در تجمع، نیروهای انتظامی با ورود به این تجمع اعتراضی آن را به خشونت کشانده و تعدادی از شرکت‌کنندگان را بازداشت کردند. گفته می‌شود که این افراد ساعاتی بعد پس از دادن تعهد آزاد شدند.

تجمع این شهروندان در اعتراض به جمع‌آوری و رها کردن سگ‌ها در اخترآباد و کشتار شماری از آنها توسط شهرداری بوده است.

حیوان آزاری یکی از انواع بداخلاقی های اجتماعی و بزه ‌کاری محسوب می شود. در سال‌های اخیر فعالیت‌هایی انجام شده تا حیوان ‌آزاری، جرم‌انگاری شده و به حیطه جرایم وارد شود. حیوان آزاری به اشکال متعددی نمود پیدا می کند؛ از درگیر کردن حیوانات با یکدیگر تا ضرب و جرح فیزیکی، زندانی کردن و نگهداری حیوانات در مکان های نامناسب که همگی در این قالب می گنجد با این تفاوت که در پاره ای از اوقات ضریب و سطح خشونت در این امر بسیار بارز و مشهود است و در برخی موارد نیز کمرنگ و نامحسوس به نظر می رسد.

اما هر آنچه است اختلالات روحی، روانی و رفتاری انسان وجه اشتراک تمامی حیوان آزاری ها به شمار می رود که با شدت و ضعف هایی بروز می یابد.

تجمع اعتراضی وانت داران میدان میوه تره بار تبریز

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۶ مرداد۱۳۹۸، جمعی از وانت داران میدان میوه و تره بار تبریز در اعتراض به تعیین نرخ جدید ورودیه به میدان تره بار تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

تجمع اعتراضی کارگران لوله سازی ماهشهر

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز شنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۸، کارگران اخراجی لوله‌سازی ماهشهر (سدید) در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود و عدم دریافت بیمه بیکاری دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آب معدنی داماش

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۵ مرداد ۹۸، کارگران کارخانه آب معدنی داماش در اعتراض به تصمیم کارفرما برای فروش ۲۰ خودرو کامیونت حمل بار این واحد تولیدی تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: