•                  
چهارشنبه , ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 5

جلسه بازپرسی افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست ساکن سنندج برگزار شد

0
263

روز جاری, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست, اهل سنندج و شهروند ۲ تابعیتی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برگزار شد. برگزاری این جلسه دادرسی از طریق ابلاغیه کتبی به وی اطلاع رسانی شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸, افشین شیخ الاسلامی, فعال محیط زیست, اهل سنندج و شهروند ۲ تابعیتی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به ریاست بازپرس “موسی شاه گلدی آقابافر” به جهت رسیدگی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” برگزار شد و اتهام فوق به این فعال محیط زیست تفهیم شد. 

افشین شیخ الاسلامی پیش از این از بابت ۲ اتهام دیگر با مصداق “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” تفهیم اتهام شده بود و با توجه به اتهام جدید مجموع اتهامات وی به ۳ افزایش پیدا کرد. 

لازم به ذکر است که برگزاری جلسه بازپرسی برای افشین شیخ الاسلامی پیش از این و در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ بواسطه ابلاغیه کتبی که وی دریافت کرده بود اطلاع رسانی شده بود. 

این فعال محیط زیست پیش از این از بابت اتهامات مذکور در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ در منزل پدری خود از سوی ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه و آغاز روند دادرسی در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد. 

لازم به ذکر است افشین شیخ الاسلامی پس از آزادی با قرار وثیقه از سوی ارگانهای امنیتی ممنوع الخرج شده است. 

نکته حائز اهمیت در برگه ابلاغیه صادره برای افشین شیخ الاسلامی عدم درج اتهامات وی میباشد که این مورد با استناد به ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری نقض حقوق شهروندی وی می باشد. 

 افشین شیخ الاسلامی در واخر دی ماه ۱۳۹۷ به جهت رسیدگی به وضعیت پدر و مادر خود  دچار بیماری و کهولت سن هستند از آمریکا به ایران بازگشته است؛ او در زمان گذران زندگی در ایران، همزمان فعالیت‌های خیریه و محیط زیست خود را نیز داشته است.

این فعال محیط زیست پیش از این، بارها به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی و مدنی احضار، بازجوئی شده بود، او در آخرین مورد به همراه تعداد دیگری از فعالان سیاسی و مدنی سنندج در دی ماه ۱۳۸۹در منزل خانواده حبیب‌الله لطیفی به‌خاطر تلاش برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی دستگیر شده بود.

سرکوب فعالان محیط زیست در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: