•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

محکومیت خسرو صادقی بروجنی, روزنامه نگار به ۸ سال حبس تعزیری

0
758

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست محمد مقیسه, با صدور حکمی بر علیه خسرو صادقی بروجنی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای وی را در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری از بابت ۳ اتهام محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, خسرو صادقی بروجنی, روزنامه نگار آزاد و پژوهشگر حوزه کار و رفاه اجتماعی, که پیش از این با اتهامات “اجتماعی و تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”و “توهین به روح الله خمینی”, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد از بابت اتهام اجتماع و تبانی یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به خواهد شد. 

براساس این گزارش: “در دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, خسرو صادقی بروجنی از بابت اتهام؛ اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، به تحمل ۵سال حبس تعزیری, تبلیغ علیه نظام, به تحمل ۱سال حبس تعزیری و از بابت اتهام توهین به روح الله خمینی هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد”.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “جلسه دادرسی خسرو صادقی بروجنی, برگزار خواهد شد” تاریخ رسیدگی به اتهامات این روزنامه نگار آزاد را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال رسانه ای, در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس» پس بازداشت و آغاز روند بازجوئی از بابت ۳ اتهام مورد تفهیم قرار گرفت و با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه خسرو صادقی بروجنی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی محمد مقیسهماده ۱۳۴ تجمیع جرائممحمد مقیسهمحمد مقیسه ایمحمد مقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسهمحمدمقیسه ایمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانمحکومیت به حبس تعزیریمطبوعات در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیتوهین به خمینیتوهین به روح الله خمینیتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیخسرو صادقیخسرو صادقی بروجنیخسروصادقیخسروصادقی بروجنیخسروصادقی روزنامه نگارروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاران در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب رسانه ها در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: