•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

تفتیش منازل و ضبط وسائل ۲ روزنامه نگار از سوی نیروهای امنیتی

0
285

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت یاسمن خالقیان, روزنامه نگار و فعال رسانه ای اقدام به تفتیش منزل و ضبط برخی از اقلام شخصی وی کردند. همچنین روز چهارشنبه ۱۶بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی احسان بداغی, دیگر روزنامه نگار و فعال رسانه ای لوازم شخصی وی را پس از تفتیش ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران, روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, منزل شخصی یاسمن خالقیان, خبرنگار سابق خبرگزاری ایلنا, همزمان با یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران مورد تفتیش قرار گفت و لوازم شخصی وی از قبیل لپ‌تاپ ،‌تلفن همراه و کارت خبرنگاری این فعال رسانه ای و خبرنگار توسط ماموران امنیتی ضبط شد. روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, منزل شخصی احسان بداغی در پی یورش ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و لوازم شخصی وی از سوی ماموران امنیتی ضبط شد. 

براساس این گزارش: “نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران ایران روز یکشنبه ۶بهمن‌ماه سالجاری پس از ورود به منزل یاسمن خالقیان و تفتیش چند ساعته منزل وی اقدام به ضبط لپ‌تاپ ،‌تلفن همراه و کارت خبرنگاری این فعال رسانه ای کردند”. 

“همچنین شبنم نظامی، همسر احسان بداغی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای ‌روز چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸,  در صفحه اینستاگرام خود خبر از حضور ماموران امنیتی در منزل وی و تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی همزمان با ایجاد ترس و رعب وحشت در شب خبر داد”. 

پیرامون یاسمن خالقیان خبرنگار پیشین خبرگزاری کار ایران،‌ ایلنا،‌ لازم به ذکر است که این فعال رسانه ای به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره آتش‌سوزی قهوه‌خانه ای در اهواز و کشته شدگان آن و همچنین گزارشی درباره یک دختر قربانی تجاوز از این خبرگزاری اخراج شده بود. 

احسان بداغی بعنوان روزنامه‌نگار بخش پارلمانی روزنامه ایران فعالیت می کند. این فعال رسانه ای در سابقه فعالیتهای رسانه ای و روزنامه نگاری خود پیش از این نیز از سوی قوه قضائیه بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است, طی روزهای گذشته, ماموران اطلاعات سپاه با یورش به منازل مسکونی یغما فشخامی و مولود حاجی زاده, دو تن از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای اقدام به تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی آنها از قبیل لپ تاپ, تبلت و گوشی های تلفن همراه این افراد کرده بودند. 

 سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال رسانه ایفعالان رسانه ایلوازم شخصیمطبوعاتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانیورش مامورانیاسمن خالقیانیاسمن خالقیان روزنامه نگارآزادی بیان در مطبوعاتامیراحسان بداغیاحسان بداغیاحسان بداغی روزنامه نگاراطلاعات سپاه پاسدارانتفتیش منازل روزنامه نگارانتفتیش منزل روزنامه نگارانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانخبرنگار روزنامه ایلناخبرگزاری ایلناروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرعب و وحشتسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب رسانه ها در ایرانسرکوب رسانه های در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: