•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

محکومیت ارس امیری, به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی

0
1314

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ارس امیری, فعال فرهنگی، دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون و کارمند دفتر شورای فرهنگی بریتانیا « بریتیش کانسیل», توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد. 

به گزارش حقوق  بشر در ایران بنقل از ایران اینترنشنال, دادگاه تجدیدنظر استان تهران, طی حکمی, حکم ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, علیه ارس امیری, فعال فرهنگی و دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون و کارمند دفتر شورای فرهنگی بریتانیا “برتیش کانسیل” را بدون حضور وی و وکیلش عینا تائید کرد.

ارس امیری، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ در حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی از جمله ممنو‌ع‌الکاری و ممنوع‌الخروجی پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود محکوم شده بود. 

این فعال فرهنگی, در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸,  با ارسال نامه‌ای از بند زنان زندان اوین به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، ضمن تاکید بر بی اساس بودن اتهامات منتسبه بر وی عنوان کرد فقط به دلیل “رد پیشنهاد همکاری ماموران وزارت اطلاعات” بازداشت و به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

ارس امیری, در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ در خیابان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از بازجویی در هتل استقلال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

وی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، با تامین وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده بود. 

ارس امیری, برای دومین بار, در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷, در پی احضار مجدد به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین بار دیگر بازداشت و پس از تفهیم اتهام به بند زنان زندان اوین منتقل شد. اتهام عنوان شده  برعلیه وی در زمان بازداشت دوم وی  در این دادسرا به صورت کلی “اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده بود. 

ارس امیری, در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهام “اداره شبکه براندازی نظام” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهامی که توسط  غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در رسانه های عمومی “جاسوسی” عنوان شد!

حکم ارس امیری, اکنون با گذشته ۳ ماه از زمان صدور، به استناد استیذان ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه از رهبر جمهوری اسلامی بدون تشکیل جلسه دادگاه و بدون حضور او و وکیلش، عینا تایید شد. 

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در خرداد ۱۳۹۲ بازداشت شهروندان ایرانی دوتابعیتی یا مقیم کشورهای خارجی توسط اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات افزایش یافته که اغلب به اتهام جاسوسی و بدون دسترسی به وکیل بازجویی شده و در دادگاه‌های غیرعلنی با استناد به اعترافات اجباری زمان بازجویی محاکمه شده‌اند. جمهوری اسلامی در مواردی نیز از این متهمان به عنوان گروگان استفاده کرده و آنان را در ازای دریافت پول و یا آزادی وابستگان زندانی یا بازداشت شده‌اش در سایر کشورها آزاد کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: