•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجتبی پروین, فعال ملی مدنی برگزار شد

0
1280

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جلسه دادرسی بر پرونده “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, که پیش از این با دریافت ابلاغیه ای جهت حضور در این جلسه دادرسی احضار شده بود توسط شعبه ۹ دادگاه عمومی شهرستان اردبیل برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, پس از حضور در شعبه ۹ دادگاه عمومی این شهرستان دفاعیات خود را از بابت مطالبه وجه خسارت خودرو و غیره به شعبه مذکور ارائه کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ علت تشکیل جلسه طبق ابلاغیه ارسالی “مطالبه وجه از بابت خسارت خودرو، مطالبه خسارت دادرسی ، مطالبه خسارت تاخیر تادیه بود که مجتبی پروین همانند جلسات دادرسی گذشته در این خصوص اساس اتهام را رد کرد و روند محاکمه خود را غیر قانونی دانست. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در طی برگزاری جلسه دادرسی, “مجتبی پروین”, این روند را همراستا با تشدید فشار علیه فعالان ملی مدنی دانست و از قاضی پرونده در خواست کرد که  به اصل استقلال قوه قضائیه پایبند بوده و با پرونده سازی نهادهای امنیتی همراستا نباشد. 

لازم به ذکر است, مجتبی پروین, فعال ملی مدنی, در تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل, از بابت اتهام ” تخریب خودرو دولتی موضوع گزارش اداره اطلاعات اردبیل” طبق گزارش اداره اطلاعات اردبیل به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

 “مجتبی پروین” در تیر ماه ۱۳۹۷ به ظن احتمال شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک بازداشت شد و با تودیع قرار کفالت موقتا آزاد شده بود. اداره اطلاعت اردبیل با طرح شکایت از مجتبی پروین و طرح اتهام تخریب اموال عمومی که در حین بازداشت وی این فعال ملی مدنی با ماموران امنیتی درگیر شده بود و به خودرو نیروهای امنیتی آسیب زده بود صورت گرفته است. 

طرح این اتهام به مجتبی پروین در حالی صورت گرفت که پیش از این یک منبع مطلع به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛  نزدیکان این فعال ملی مدنی اتهام وارده بر مجتبی پروین را بی اساس می دانند و مبنی طرح آن را برای پرونده سازی ذکر کردند. 

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ملی مدنی  با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.