•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محکومیت افشار فتحی, شهروند ساکن سنندج به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
678

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان سنندج, با صدور حکمی, “افشار فتحی”, شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, “افشار فتحی”, شهروند ساکن روستای تنگسیر از توابع  سنندج وافع در استان کردستان که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به نقل از یک منبع مطلع: جلسه‌ دادگاه که پیش از این به ریاست “قاضی سعیدی”, در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج برگزار شده بود این شهروند از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است, “افشار فتحی”, پیش از این و در تاریخ ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در سنندج  بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده