یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

محمود بهشتی لنگرودی, فعال صنفی فرهنگیان به زندان اوین بازگردانده شد

0
635

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمود بهشتی لنگرودی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در پی عدم موافقت مسئولان با تائید آزادی مشروط وی به این زندان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمود بهشتی لنگرودی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و زندانی سیاسی جهت تحمل ادامه حبس تعزیری به زندان اوین بازگردانده شد. این فعال صنفی فرهنگیان, از تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, به مرخصی اعزام شده بود. در حالی این فعال صنفی فرهنگیان به زندان بازگردانده شد که در دوران مرخصی و مراجعاتی که به دادسرای امنیت داشت به وی اعلام شده بود که مشمول بخشنامه جهت اعطای آزادی مشروط خواهد شد و نیازی به بازگشت وی به زندان نیست. محمود بهشتی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

این فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, طی تماس دریافتی از سوی دادیاری دادسرای امنیت تهران متوجه شد که باید حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت خودش را جهت تحمل ادامه حبس به زندان اوین معرفی کند. طی دوران مرخصی و مراجعه این فعال صنفی فرهنگیان به دادیاری به وی گفته شده بود که مشمول بخشنامه است و دیگر به زندان باز نخواهد گشت اما شعبه دادیاری دادسرای امنیت اعلام کرده که اجرای بخشنامه به عهده اجرای احکام است و اجرای احکام هم هنوز جواب نهایی را ابلاغ نکرده است. 

در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمود بهشتی لنگرودی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران, پس از تودیع قرار وثیقه به مرخص اعزام شد. این مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای شهروندان ایران به این ویروس صورت گرفته بود. 

 محمود بهشتی لنگرودی, فعال صنفی فرهنگیان, پیش از این نیز در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, به زندان اوین بازگشته بود. 

اعزام محمود بهشتی لنگرودی, به مرخصی کوتاه مدت در حالی صورت گرفته بود که پیش از این و در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, درخواست آزادی مشروط این فعال صنفی محبوس در زندان اوین در پی ممانعت دادستان تهران رد شده بود. 

ممانعت از درخواست آزادی مشروط “محمود بهشتی لنگرودی”, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در زندان اوین در حالی صورت گرفته که این فعال صنفی از مجموع محکومیت ۵ سال حبس تعزیری بیش از یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است و از سوی دیگر مخالفت با درخواست آزادی مشروط این فعال صنفی در حال صورت گرفته که بیش از ۱ سال از تحویل درخواست این زندانی سیاسی به دادستانی جهت بررسی گذشته بود. 

لازم به یادآوری است, که در تاریخ ۷ مهرماه ۱۳۹۷, حسین تاج، وکیل محمود بهشتی با تایید اینکه این فعال صنفی شرایط بهره‌ مندی از آزادی مشروط را دارد، اعلام کرده بود: “درخواست آزادی مشروط موکلم با تایید اولیه از سوی زندان و ضابط پرونده به دادستان تهران ارسال شده تا دادستان نظر نهایی خود را در این خصوص ارائه کند”.

محمود بهشتی لنگرودی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران, پیش از این نیز در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۹۸, به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود و در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگشته بود. 

محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران نخستین بار سال ۱۳۸۳ به مدت ۱ ماه بازداشت شده بود. 

دستگیری بعدی این فعال صنفی فرهنگیان, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در ۲۳ اسفند سال ۱۳۸۵ اتفاق افتاد. اواسط فروردین ماه  سال ۱۳۸۶ حکم ۴ سال حبس تعزیری برای این فعال صنفی فرهنگیان به مدت ۵ سال تعلیق شده بود. 

بهشتی لنگرودی,  در  سال ۱۳۸۹ مجددا  مجدد به مدت ۲ ماه دیگر از بابت اتهام “اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و به موجب حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۴, از سوی ماموران سپاه ثارالله بازداشت شد و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

حکم محکومیت قطعی محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران که در ۳ پرونده مجزا در شعبه های ۱۵ و ۲۸ دادگاه انقلاب در مجموع به ۱۴ سال حبس محکوم شده بود، با اعمال ماده ۱۳۴ از طرف شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

محمود بهشتی لنگرودی, فعال صنفی در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۶ در منزل مسکونی خود جهت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری از سوی ماموران دادستانی بازداشت شد. در تاریخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۶ ماموران دادستانی در تماس تلفنی با محمود بهشتی لنگرودی خبر داده بودند که دستور ضبط وثیقه‌اش صادر شده است و او پس از ابلاغ کتبی حکم، ۱۰ روز برای مراجعه به دادستانی فرصت دارد. بهشتی لنگرودی این حکم را غیرقانونی خوانده بود و گفته بود در موعد مقرر به دادستانی مراجعه می‌کند اما با پای خود به زندان باز نخواهد گشت. 

این فعال صنفی فرهنگیان پس از بازداشت به قرنطینه بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود. در حال حاضر این فعال صنفی فرهنگیان در بند ۷ زندان اوین چهارمین سال از محکومیت حبس ۵ ساله خود را سپری می کند. 

“محمود بهشتی لنگرودی” در خرداد ۱۳۳۹ در شهرستان لنگرود در استان گیلان به دنیا آمد. در همین شهر بزرگ شد و به مدرسه رفت. در سال ۱۳۶۲ در رشته ادبیات عرب، مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و از‌‌ همان سال به صورت حق‌التدریس در آموزش و پرورش مشغول به کار شد، تا اینکه هفت سال بعد توانست به استخدام رسمی در بیاید. در‌‌ همان سال ۱۳۶۲ و با آغاز معلمی با آدینه مرادعلی بیگی نیز ازدواج کرد. ازدواجی که ابوذر و سارا ثمره آن هستند. بهشتی لنگرودی به گفته خود از سال ۱۳۷۸ فعالیت‌های صنفی خود را در جهت بهبود وضعیت صنفی معلمان آغاز کرد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال صنفی معلمانزندان اوین فشار بر معلمانمعلمان ایران فعالتحصن سراسری معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانسخنگوی کانون صنفی معلمان ایرانمحمود بهشتی لنگرودی معلم زندانیمحمود بهشتی لنگرودیسرکوب معلمان در ایرانسرکوب فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانسرکوب معلمانمحمود بهشتی معلمحبس تعزیریهیات مدیره کانون صنفی معلمان ایراننماینده معلمان ایرانحقوق شهروندی معلمان در ایرانتحصن معلمان ایرانسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی معلمان ایرانمعلمان در ایرانکانون صنفی معلمان ایرانفرهنگیتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانمحمود بهشتینقض حقوق شهروندی معلمانمعلم زندانیکانون صنفی معلمانفرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایراناندرزگاه 8 زندان اوینفعالان صنفی معلمان در ایراننقض حقوق شهروندی فرهنگیان در ایرانمعلممعلمان زندانیفرهنگیان در ایرانتجمع اعتراضی معلمان ایرانفرهنگیانفرهنگی معلمجامعه معلمان ایرانفعالان صنفی معلمانمعلمان ایرانفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانمحمودبهشتیسرکوب معلمان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در ایرانکانون صنفی معلمان تهرانکانون صنفی معلمان استان تهرانسرکوب معلمان ایرانمعلمانمحمودبهشتی لنگرودیفعال صنفی فرهنگیان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: