•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

تفتیش منزل یدالله موقن, نویسنده و مترجم ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی

0
778

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی استان اصفهان به منزل شخصی یدالله موقن, نویسنده, مترجم و فعال ادبی ساکن اصفهان آن مکان مورد تفتیتش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی از چند جلد کتاب و دست نوشته های این فعال ادبی توقیف و ماموران به همراه خود بردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, منزل شخصی یدالله موقن, متولد ۱۳۲۷, مترجم آثار فلسفی, نویسنده, مترجم و فعال ادبی و از استاتید اخراج شده از دانشگاه اصفهان, در پی یورش ماموران امنیتی استان اصفهان مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی وی نیز ضبط شد. 

برپایه این گزارش, ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل چند جلد کتاب, دستنوشته ها و کامپیوتر یدالله موقن را ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

سرکوب نویسندگان, فعالان ادبی و هنری, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: