•                  
یک شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 26

محرومیت کارگران شهرداری منجیل از امنیت شغلی و عدم پرداخت بیش از ۴ ماه حقوق ماهیانه آنها

0
541

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کارگران شاغل در واحدهای فضای سبز و پاکبانی شهرداری منجیل در وضعیت نامناسب استخدامی و شغلی قرار دارند و خواهان تبدیل وضعیت استخدام آنها به قرار دادهای دائم کار هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کارگرانی که بصورت قراردادهای موقت کاری « پیمانکاری », در شهرداری منجیل مشغول به فعالی هستند از امنیت شغلی برخوردار نیستند و این عدم امنیت در اشتغال تاثیر مستقیمی بر کیفیت فعالیتهای آنها می گذارد و این شهروندان خواهان تبدیل قرار دادهای آنها از موقت به دائم هستند. این کارگران آخرین حقوقی که تر یافت کردند مربوط به آذر ماه سال ۱۳۹۸ بوده و از آن زمان تا به امروز بیش از ۵ ماه معوقه مزدی دارند. این کارگران اعلام کردند به هر مسئولی اعتراض خود را اعلام می کنند فقط صحبتهای آنها شنیده می شود اما ترتیب اثری داده نمی شود. 

براساس اعلام این کارگران: “نزدیک به ۳۵ نفر هستیم که برابر مقررات قانون کار در شهرداری منجیل مشغول کار هستیم اما با توجه به اینکه ما نیروی پیمانکار هستیم  مطالبات مزدی و ما کاهش پیدا کرده و این موضوع باعث بروز مشکلات مالی در زندگی ما شده است”. 

این کارگران همچنین گفتند: “تبدیل وضعیت استخدامی ما از کارگر پیمانکاری به قرارداد مستقیم مطالبه‌ای است که تمامی این سالها از آن را دنبال کردیم اما پاسخی به ما ندادند”. 

یکی از کارگران پیمانکاری شهرداری منجیل پیرامون این مشکل افزود: “در مجموعه شهرداری منجیل بیشتر از ۶ سال است به همراه همکارانم تحت مسئولیت یک شرکت واسطه‌ای مشغول کار بودیم، شرکتی که به بهانه تامین نیرو عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارد و به واسطه کار کارگران به سود دست پیدا می‌کند”.

وی در ادامه افزود: “حقوقی که از شرکت واسطه‌ای دریافت می‌کنیم کفاف زندگی‌مان را نمی‌دهد در عین حال با وجود تشابه نزدیکی که میان حرفه آنها با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی وجود دارد اما دستمزدهایی که به آنها پرداخت می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه نیست”.

این کارگر پیمانکاری شهرداری منجیل همچنین تاکید کرد: ” بارها مسئله تبدیل وضعیت استخدامی خود را از شهرداری و شورای اسلامی شهر منجیل مطالبه کردیم و جوابی که شهرداری منجیل به ما داد این بود که پیمانکار برکنار می شود و ما کارگران با شهرداری مستقیم قرار داد می بندیم اما با ظهور پدیده کرونا این مطالبه کارگران پیمانی شهرداری روی زمین مانده و پیگیری نمی‌شود”.

او افزود: در چند سال گذشته حقوق کارگران پیمانی معمولا با دو تاسه ماه تاخیر پرداخت می‌شد اما حقوق کارکنان و کارگران قرارداد مستقیم شهرداری تقریبا به‌روز بوده اما آخرین حقوقی که ما دریافت کرده‌ایم مربوط به آذر و دی ماه ۱۳۹۸ است که اخیرا دریافت کرده‌ایم و خبری از پرداخت مابقی مطالباتمان نیست. پیش از این نیز کارفرما در پرداخت کامل اضافه ‌کاری‌ها و حق مسکن کوتاهی کرده است. به عنوان نمونه حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی را سال ۱۳۹۸ هر ماه ۴۰ هزار تومان دریافت کردیم. 

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است. 

برچسب هامطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران شهردارینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانواحد پاکبانی شهرداری منجیلکارگران فضای سبزکارگران فضای سبز شهرداریکارگران پیمانکاری در شهرداری منجیلکارگران پاکبانیکارگران پاکبانی در ایرانکارگران ایرانکارگران شهرداریکارگران شهرداری منجیلکارگران شهرداری در منجیلکارگران شهرداری در ایرانامنیت شغلی کارگراناستان گیلانجامعه کارگریجامعه کارگری ایرانجامعه کارگری در ایرانجامعه کارگرانجامعه کارگران ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق بشر در ایرانشهردار منجیلشهرداریشهرداری منجیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: