•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

علی نجاتی, فعال کارگری؛ ابلاغ کیفرخواست از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران

0
1142

روز جاری, علی نجاتی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه, پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ابلاغیه کیفرخواست صادره از بابت پرونده مفتوحه خود را دریافت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه, امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, علی نجاتی, فعال کارگری و عضو هیئت رئیسه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه, کیفرخواست صادره علیه خود را پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” دریافت کرد. پرونده علی نجاتی به همراه پرونده سپیده قلیان, اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر, سانازاله یاری  و عسل محمدی که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در سال ۱۳۹۷ بازداشت شده بودند به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده بود. 

براساس این گزارش؛ علی نجاتی, فعال کارگری و سندیکائی, روز جاری پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه با اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” در کیفرخواست صادره به این فعال کارگری ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است, جلسه ابلاغ کیفرخواست ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, کیفرخواست صادره علیه اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری بطور جداگانه پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به این افراد ابلاغ شد. این افراد بطور جداگانه به دادگاه منتقل شده بودند و پس از ابلاغ کیفرخواست جداگانه به زندان اوین بازگردانده شده بودند. اتهامات منتسبه بر این افراد؛ “تبلیغ علیه نظام”, “اجتماع و تبانی”, “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام”, “نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از جمله اتهاماتی بود که در برگه کیفرخواست ذکر شده بود که از سوی قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران “محمد مقیسه” به افراد مذکور ابلاغ شد. 

حقوق بشر در ایران در ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری از صدور و ابلاغ احضاریه ای به علی نجاتی یکی دیگر از متهمان این پرونده اطلاع رسانی کرده بود. همچنین عسل محمدی نیز ضمن در یافت ابلاغیه ای جهت بیان آخرین دفاعیات خود به شعبه ۷ بازپرسی اوین احضار شده بود. 

علی نجاتی, فعال کارگری و سندیکائی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به جهت ارائه آخرین دفاعیات خود در محل شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین حاضر شده بود و از سوی بازپرس شاه محمدی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

علی نجاتی نیز پس از حضور در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین از بابت اتهام “همکاری با جریان‌های معاند نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخهای ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ طی دو گزارش احضار علی نجاتی و عسل محمدی به شعبه ۷ بازپرسی اوین واقع در دادسرای امنیتی تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است علی نجاتی نیز در تاریخ ۸ آذرماه ۱۳۹۷، در ارتباط با تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا در تاریخ ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ پس از حدود دو ماه بازداشت به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

سرکوب فعالان کارگری و سندیکائی ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. همچنین در ماده ۲۰ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر محق بودن افراد بر تشکیل مجامع و جمعیت های مسالمت آمیز تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اصل ۲۷ قانون اساسی به صراحت بر حق شهروندان در برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح تاکید کرده است اما از آنجائی که حاکمان جمهوری اسلامی همیشه زمان از قوانین تفسیر به رای می کنند لذا در بیاری از مواقع فعالان جامعه مدنی و کارگری نیز فقط به صرف برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مورد بازداشت و یا سایر رفتارهای قهرآمیز قرار میگیرند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.