•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

رسول چلداوی, زندانی سیاسی با اتمام دوران مرخصی به زندان شیبان اهواز بازگشت

0
1011

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رسول چلداوی, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان شیبان اهواز بازگشت. این زندانی سیاسی از تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ به مرخصی اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رسول چلداوی, زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که از اسفند ماه سال گذشته درمان بیماری به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود پس از اتمام دوران مرخصی جهت ادامه تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود به زندان شیبان اهواز بازگشت. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, رسول چلداوی, شهروند ساکن کوی علوی اهواز واقع در استان خوزستان با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان از زندان شیبان اهواز به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود. 

این زندانی سیاسی,  در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, از زندانی شیبان اهواز به زندان همدان منتقل شد اما بدلیل عدم پذیرش وی در آن زندان مجددا به زندان شیبان بازگردانده شد.

لازم به ذکر است پس از ابلاغ این ۲ حکم به رسول چلداوی و ارجاع پرونده به وی دادگاه تجدید نظر در صورت تائید این احکام توسط دادگاه تجدید نظر استان خوزستان و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای وی اجرائی خواهد شد.

همچنین در بخش دوم از همین پرونده رسول چلداوی, توسط  شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اهواز از بابت اتهام “پرتاب سنگ به سمت ماموران انتظامی”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آزادی رسول چلداوی, از بازداشت با تودیع قرار وثیقه از زندان شیبان اهواز در حالی صورت گرفته این شهروند پیش از این و اوایل دی ماه ۱۳۹۸, از بابت ۱ پرونده در ۲ بخش که بخش اول آن توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام به جرم علیه امنیت کشور”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید ۲ ساله به زندان همدان محکوم شد.

رسول چلداوی, متولد سال ۱۳۶۹, از اهالی محله کوی علوی اهواز می باشد که در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷و در حدود ۳۶ روز پس حمله مسلحانه به رژه نیروهای نظامی در شهریور ماه همان سال در اهواز توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هامحرومیت از حق مرخصیمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراناستان خوزستانبند ۵ زندان شیبان اهوازحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیرسول چلداویرسول چلداوی زندانی سیاسیرسول چلداوی زندانی عربزندان مرکزی اهواززندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی عربزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان استان خوزستانشهروندان عربشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ساکن شهر اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: