•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

گزارشی از وضعیت مسعود فرجی, زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین

0
1229

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, مسعود فرجی, زندانی سیاسی – امنیتی متهم به جاسوسی محبوس در زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸, مسعود فرجی, اهل استان ایلام, افسر سابق نیروی هوائی و زندانی سیاسی – امنیتی محبوس در زندان اوین که از بابت اتهامات “جاسوسی” و “ارتباط و همکاری با گروههای معاند نظام” از اواسط تابستان سالجاری در این زندان د حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد. 

براساس این گزارش؛ مسعود فرجی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به روشی خشونت آمیز بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی منتقل شد و در حال حاضر در زندان اوین محبوس شده است. 

اتهامات منتسب شده بر مسعود فرجی, “جاسوسی” و “ارتباط و همکاری با گروههای معاند نظام” می باشد که این زندانی سیاسی – امنیتی از بابت آنها توسط وزارت اطلاعات بازداشت و تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفته است. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از مواردی است که در حقوق بشر هم قابل قبول نیست اما طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی ایران بسیاری از شهروندان را با اتهام واحی و بدون واقعیت جاسوسی تحت بازداشت و بازجوئی قرار دادند و این افراد در طی این دوران با استناد ارگانهای امنیتی به تبصره ماده ۴۸ از آئین دادرسی کیفری از حق در اختیار داشتن وکیل برای دفاع از آنها محروم هستند و از این جهت این نوع از اتهامات در بسیاری مواقع در سایه محرومیت از حق دادرسی عادلانه بر افراد تفهیم می شود. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی از قبیل جاسوسی و سایر اتهامات سیاسی بدون واقعیت بر علیه افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجوئی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: