شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

مسعود حکم آبادی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد

0
1977

حقوق بش بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب, با صدور دادنامه ای مسعود حکم آبادی, تهیه کننده تئاتر را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به بنقل از رکنا, مسعود حکم آبادی تهیه‌کننده تئاتر, ساکن مشهد, از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به روح الله خمینی در مجموع به تحمل ۳سال حبس تعزیری محکوم شد.

دلیل بازداشت این هنرمند و تهیه کننده تئاتر اعلام انصراف وی از جشنواره فیلم فجر در اعتراض به کشته شدن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی هواپیمای پی اس ۷۵۲, خط پروازی تهران به کی یف, پایتخت اوکراین که در پی شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران رخ داد بوده است. 

در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, مسعود حکم آبادی, تهیه کننده تئاتر ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

این فعال هنری علاوه بر تهیه کنندگی تئاتر مدیر کانال تلگرامی تئاترکده است. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاحبس تعزیریفعال هنریمحکومیت به حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیهواپیمای پی اس ۷۵۲پی اس ۷۵۲تهیه کننده سینمانقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانهواپیمای مسافربریپرواز پی اس ۷۵۲مسعود حکم آبادیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبیماران ام پی اسدادگاه انقلاب صدور حکم حبسپرواز تهران کی یفهواپیمای اوکراینبازداشت مسعود حکم آبادیصدور حکم حبسسرکوب آزادی بیانپرواز تهران به کی یفهواپیمائی اوکراییپروازی مسافربری پی اس ۷۵۲نقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمصدور حکم حبس تعزیریهواپیمایی اوکراینپرواز اوکراینسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادیپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینهواپیمائی اوکراینصدور حکم حبس تعزیر یمحکومیت به حبسسرکوب آزادی عقیده در ایرانصدور حکم حبس تعلیقیپرواز تهران اوکراینجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲سرکوب آزادی بیان در ایرانهواپیماسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیپرواز تهران اکراین به تهرانهواپیمایی اکراینپی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکرای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d