•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

ناصح فتاحی, زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه بطور مشروط آزاد شد

0
1516

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, ناصح فتاحی, زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه پس از سپری کردن ۹ سال از مجموع حبس تعزیری ۱۵ ساله خود بطور مشروط آزاد شد. آزادی این زندانی سیاسی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادسازی زندانیان سیاسی صورت گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, حدود ۱ ماه پیش, ناصح فتاحی, زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه بطور مشروط  از این زندان آزاد شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ پس از بازداشت در کرمانشاه و انتقال به تهران و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از سوی دادگاه انقلاب تهران تبرئه شد اما در پی شکایت مجدد وزارت اطلاعات و انتقال پرونده به کرمانشاه توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

ناصح فتاحی, در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۰, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات در استان کرمانشاه بازداشت شده بود و پس از انتقال به تهران در بند امنیتی ۲۰۹ و سپس ۲۴۰ زنددن اوین متعلق به وزارت اطلاعات از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده این فعال سیاسی به دادگاه انقلاب تهران ارجاع و پس از تشکیل جلسه دادرسی از اتهامات مذکور تبرئه شد. اما در پی شکایت وزارت اطلاعات از ناصح فتحی و ممانعت از آزادی وی این فعال سیاسی به استان کرمانشاه منتقل شد و با اتهامات“اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردقانون آزادی مشروطمحاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستانمشروطنقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانناصح فتاحیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکوردکوردستانکردکردهاکردافشارکردستانکردستان ایرانکردستان احزاب کوردیکردستان در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی سیاسیاجزاب سیاسی کورداحزای کورد مخالف نظاماحزای سیاسی کورداحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحزب حیات کردستاندیزل آباد کرمانشاهدرخواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندانی سیاسیزندانی سیاسی ناصح فتحیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی کورد در ایرانزندایان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهورندان کوردسرکوب شهروند کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروند کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهروندان کرد در ایرانعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: