•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

توقیف پایگاه خبری چیچیست خبر از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد

0
1326

طی هفته گذشته, پایگاه خبری چیچیست خبر, طی تماس تلفنی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به معرفی مدیر مسئول پایگاه خبری فوق به مراجع قضائی, تا زمان برگزاری دادگاه توقیف شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از چیچیست خبر, روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, بنا به دستور معلونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی, پایگاه خبری چیچیست خبر تا زمان برگزاری جلسه دادرسی توقیف شد. 

براساس گزارش فوق؛ با توجه به تماس تلفنی دریافتی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیر مسئول وبسایت چیچیست خبر, وی را از توقیف وبسایت فوق مطلع کردند و اعلام شد ظرف چند روز آینده دستور کتبی توقیف این رسانه به آدرس وی ابلاغ خواهد شد. 

بنا اخبار منتشره در وبسایت خبری چیچیست خبر, حداقل تا زمان برگزاری دادگاه مطبوعات توقیف خواهد بود.

از دلایل توقیف این پایگاه خبری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

شورای سردبیری اعلام کرده که فعالیت چیچیست خبر تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد شد.

سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.