•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مازیار سیدنژاد, فعال کارگری محبوس در زندان اهواز

0
621

“مازیار سیدنژاد”, فعال کارگری که در تاریخ ۱۰ آذر ماه سالجاری و در ارتباط با تجمعات کارگری خوزستان بازداشت و به بند عمومی زندان اهواز منتقل شده بود, علیرغم گذشت بیش از سه ماه از زمان بازداشت این فعال کارگری, همچنان بصورت بلاتکلیف در بند عمومی زندان اهواز بسر میبرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، “مازیار سیدنژاد”, فعال کارگری که در تاریخ ۱۰ آذر ماه سالجاری و در ارتباط با تجمعات کارگری گارگران ” گروه ملی فولاد اهواز” و “مجتمع نیشکر هفت تپه” توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و در تاریخ ۱۱ آذر ماه به همراه «بهروز ممبینی» به  زندان اهواز منتقل شده بود. علیرغم گذشت بیش از ۹۰ روز از زمان بازداشت و همچنین تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه با توجه به ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی همچنان از آزادی این فعال کارگری جلوگیری بعمل آمده است و تا لحظه تنظیم این خبر, مراجع قضائی هیچ پاسخ مشخصی درباره پرونده این فعال کارگری به خانواده وی ندادند.  بنقل از یک منبع مطلع و نزدیک به این فعال کارگری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: مازیار سیدنژاد در تاریخ ۱۰ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شد. وی پس از بازداشت جهت اعتراف گیری اجباری تلویزیونی مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و در تاریخ ۵ بهمن ماه با توجه به تبدیل قرار بازداشت وی وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شد. احتمال می‌رود دلیل تاخیر در آزادی و تعیین قرار وثیقه سنگین برای وی از بین رفتن اثرات شکنجه و ضرب و شتم از بدن او باشد”.

لازم به ذکر است شب ۲۹ دی ماه سالجاری, تلویزیون ایران در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از مازیار سیدنژاد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

لازم به ذکر است که روز بعد از پخش این فیلم اسماعیل بخشی، فعال کارگری حدود ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود توام با ضرب و شتم ، بازداشت شدند.فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش این فیلم، اغوای افکار عمومی را خیانت به مردم و مخاطبین صدا و سیما دانست و گفت: “این صحنه‌سازى و بازى نابهنجار بى‌پاسخ نخواهد ماند و موکلم علیه صداوسیما و وزیر اطلاعات شکایت مى‌کند”.سازمان عفو بین‌الملل نیز از پخش چنین برنامه‌ای اظهار نگرانی کرده و گفته به نظر می‌رسد اعترافات اجباری آنها برای “انتقام گیری” در خصوص اظهاراتشان درباره شکنجه پخش شده باشد.

فرزانه زیلابی, وکیل اسماعیل بخشی در گفتگوئی که در تاریخ ۱۷ بهمن ماه سالجاری با خبرگزاریهای داخلی ایران داشت گفت: بعد از بازداشت اخیر موکلم، سه اتهام به او تفهیم شد. اتهام نخست تحت عنوان نشر اکاذیب در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول تفهیم شد. این وکیل دادگستری، اتهام دوم تفهیم شده به موکلش را فعالیت تبلیغی علیه نظام خواند و گفت: این اتهام به صورتی نیابتی و توسط شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دزفول تفهیم و با پرونده مطرح در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش تجمیع شد. زیلابی افزود: اتهام سوم هم توهین به مقامات است که مستقیماً توسط دادیار شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شوش تفهیم شده است.

همچنین پیرامون پرونده سپیده قلیان, فعال مدنی که در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان شیبان این شهر منتقل شده است حائز اهمیت است که: این فعال کارگری در پرونده‌ای جدید به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است. جمال حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان با تائید این خبر در صفحه توییتر خود نوشته  بود که سپیده قلیان در حال حاضر با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» مواجه شده که جز اتهام‌های قبلی او نبوده است. آقای حیدری‌منش در بخش دیگری از نوشته خود اشاره بر این کرد که برای سپیده قلیان پرونده‌ای جدیدی هم در دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین باز شده است و او باوجود مراجعه مکرر موفق نشده پاسخ یا توضیحی درباره آن دریافت کند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی گزارشی اعلام کرد خانواده خانم قلیان موفق شدند دیداری کوتاه با او داشته‌ باشند؛ در این دیدار یکی از بازداشت‌شدگان با زبان اشاره از ضرب وشتم شدنشان خبر داده اما ماموران اجازه نداده اند جزئیات این موضوع در ملاقات مطرح شود. کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذرماه امسال، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر امسال، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

از جمله خواسته ای این کارگران «پرداخت حقوق معوق»، «ازسرگیری تولید و تامین مواد اولیه»، «برقراری بیمه‌های تامین اجتماعی و تکمیلی» و «توجه به وضعیت معیشتی کارگران» بوده است.

گروه ملی صنعت فولاد را گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌کرد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

سرکوب گسترده فعالان کارگری در حالی رخ میدهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم میشمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.