•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دستکم ۱۲ تجمع اعتراضی

0
448

امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ماه و در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به همراه تعدادی از کارگران هفت تپه در مقابل ساختمان دادگستری شوش تجمع کردند، همزمان گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل ساختمان مجلس، تنی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، شماری از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، تعدادی از موبایل فروشان تبریز، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در کرمان و گروهی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. این جمعات در حالی برگزار شد که معلمان ایران دومین روز از دور سوم اعتراضات خود را امروز پشت سر گذاشتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی به همراه تعدادی از کارگران هفت تپه در مقابل ساختمان دادگستری شوش، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی ، خواستار آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شده‌اند. لازم به ذکر است که اسماعیل بخشی، فعال کارگری حدود ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود، بازداشت شدند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل مجلس
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان حاضر در این تجمع شعارهایی ازجمله “نماینده ملت برسه به داد ملت”، “نماینده ملت داد ما کجا رفت”، “نماینده ملت مردم کرده غارت”، “حاصل کار دولت دزدی دروغ تو روز روشن”، “ماها را بازی میده دزدی سیستمایک”، “اول مجوز میده دزدی سیستماتیکسر دادند” سر دادند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، تنی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از ادامه تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
به گزارش حقوق بشر در ایران, بنقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در اعتراض به پایین آمدن قدرت خرید طبقه کارگر، تورم و گرانی در مقابل ساختمان وزارت کار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان شعارهایی از جمله “سفره ما خالیه؛ وعده ها پوشالیه”، “دستمزد عادلانه حق مسلم ماست”، “هزینه ها دلاریه حقوقمون ریالیه”، “خط فقر هفت میلیون؛ دریافتی ها دو میلیون”، “یه مسکن مناسب حق مسلم ماست”، “تورم گرانی؛ پاسخ بده روحانی”، “دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند” نسبت به پایین بودن دستمزد معترض شدند.

در این تجمع اعتراضی، گروه اتحاد بازنشستگان و جمعی از دانشجویان نیز مشارکت داشتند.

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با قرائت بیانیه ای در پایان این تجمع خواستار افزایش حداقل دستمزد کارگران تا ۷ میلیون تومان شدند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع موبایل فروشان در تبریز
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، تعدادی از موبایل فروشان تبریز مغازه‌های خود را در اعتراض به طرح رجیستری، بستند و پس از تعطیلی مغازه‌ها در محوطه بازار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: “به دلیل اجرای طرح رجیستری، شرکت‌ها نمی‌توانند گوشی وارد کنند و ما گوشی رجیستر شده نداریم که بفروشیم و حدود یک هفته هست که هیچ درآمدی نداشته و عملا بیکاریم”.

یکی دیگر از کسبه بازار موبایل تبریز گفت: “حدود یک هفته هست که هیچ شرکتی گوشی وارد نمی‌کند و گوشی‌هایی هم که در بازار است قیمت خیلی بالایی دارند، اکثر موبایل فروشان قشر جوان هستند که عملا در شرایط کنونی بیکار هستند”.

یکی دیگر از اصناف موبایل نیز می‌گوید: “حدود یک هفته هست که سایت رجیستری را بسته‌اند و کلا نمی‌توانیم گوشی رجیست کنیم ، گوشی‌هایی که اخیرا فروخته شده و دست مردم هستند بدون رجیستری هستند و موقع اتمام مهلت قانونی، مردم آنها را پس می آورند، دلیل اینکه چرا سایت را بستند را هم نمی‌دانیم”.

وی می‌افزاید: “عملا گوشی قانونی در کشور نداریم و آنهایی که با کد هستند قیمت بالایی دارند و مشتری مجبور هست از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هزینه اضافی بپردازد.

وی ادامه می‌دهد: “اکنون هم که حدود یک هفته هست سایت را بسته‌اند عملا فروش نداریم و در حال زیان دادن هستیم”.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی در ۵ نواحی ریلی
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان در اعتراض به عملکرد مدیریت در پرداخت مطالبات مزدی خود، دست به تجمع زدند.

کارگران معترض که دست‌کم سه ماه معوقات مزدی به همراه چندین سال سنوات از کارفرما طلبکارند، اظهار داشتند: هر چند وقت یکبار برای پرداخت معوقات مزدی خود دست به اعتراض صنفی می‌زنیم اما در هر دوره کارفرما بخشی از مطالباتمان را برای خاتمه اعتراض کارگران واریز می‌کند.

کارگران خطوط ابنیه فنی با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستیم، در ادامه افزودند: “بدنبال اجتماع چند روزه کارگران مدیران برخی مناطق ریلی که کارگران آن دست به اعتراض صنفی زده‌اند، برای پیگیری مطالبات کارگران به تهران (دفتر مرکزی پیمانکار) رفته و در حال حاضر ما کارگران منتظر نتیجه این جلسه هستیم”.

به گفته آنان، انتظار داریم مسئولان و سایر ذینفعان برای خاتمه اعتصاب و اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی، سکوت اختیار نکرده و چاره‌اندیشی کنند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در کرمان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.یکی از کارگران این شرکت در این باره گفت: ۶ ماه است که این شرکت به کارگران حقوق و عیدی پرداخت نکرده است.

تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و معوقات مزدی خود برای دومین روز متوالی در مقابل سازمان خصوصی‌سازی تجمع کردند.

در حالی که بازهم کارکنان دفاتر سهام عدالت در پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود، برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده‌اند «اسماعیل مختاری دولت آبادی» مدیرکل دفاتر امور سهام عدالت کشور مدعی شد: “کارکنان معترض دفاتر سهام عدالت باید منتظر لایحه ارسالی دولت به مجلس در خصوص وضعیت شغلی خود باشند که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود”.

گفتنی است گروهی از کارکنان سهام عدالت طی یکسال جاری برای چندین بار برای معوقات مزدی و مشخص نبودن وضعیت شغلیشان مقابل نهادهای مختلف دولتی همانند وزارت اقتصاد و داریایی و سازمان خصوصی‌سازی دست به اعتراض صنفی زده‌اند. این کارکنان از روز شنبه هفته جاری نیز (۱۱ اسفند ماه جاری ) تا امروز دوشنبه (۱۳ اسفند ماه) در اعتراض به آنچه خلف وعده علی اشرف عبدالله پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی‌سازی) در خصوص پیگیری مطالباتشان می‌خوانند در مقابل سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع زده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: