•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعزام مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی به مرخصی

0
258

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ بند ۲ سلول ۵ زندان تهران بزرگ, به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۲ ساله خود در این زندان می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ بند ۲ سلول ۵ زندان تهران بزرگ, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از بابت فعالیت در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی می باشد به مرخص اعزام شد. 

اعطای این مرخصی به مهرداد محمدنژاد, در راستای شیوع ویروس کرونا و تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ می باشد. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹ به مرخصی آمد”.  

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی و فعال رسانه ای محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود می باشد به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

 مهرداد محمدنژاد, در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, حکم قطعی به وی ابلاغ شد که براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, مهرداد محمدنژاد از بابت اتهامات ” تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “توهین به مقامات” هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد. 

این زندانی سیاسی از بابت فعالیت در فضای رسانه ای « توئیتر » با اتهامات “سب النبی و توهین به امامان شیعه”, “توهین به مقامات” و “تبلیغ علیه نظام” پس از بازجوئی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با آغاز روند دادرسی, پرونده وی توسط شعبه ۱۷ دادگاه کیفری شهرستان شهریار مورد بررسی قرار گرفت و پس از تبرئه از بابت اتهام “سب النبی و توهین به امامان شیعه” از بابت ۲ اتهام “توهین به مقامات” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

“مهرداد محمدنژاد”, ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار, متولد ۱۳۷۵, دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز واقع در سوهانک, در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ۸ تن از ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه با ضرب و شتم بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان و اتهامات مطروحه بر علیه آنان در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: