•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
139

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۴ اسفند ماه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهریار به این زندانی سیاسی اطلاع داده شد که مشمول آزاد مشروط شده است. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار بصورت کتبی با صدور و ابلاغ نامه ای مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۴ اسفند ماه سال گذشته به مرخصی اعزام شده بود را بطور مشروط آزاد کرد. این زندانی سیاسی ۱۸ ماه از مجموع حبس تعزیری ۲ ساله خود را سپری کرده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “در نامه ای که امروز شنبه پس از مراجعه مهرداد محمدنژاد, به شعبه ۱اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهریار به وی ابلاغ شد این زندانی سیاسی مشمول عفو مشروط گردید”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ بند ۲ سلول ۵ زندان تهران بزرگ, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از بابت فعالیت در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی می باشد به مرخص اعزام شد. 

در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, مهرداد محمدنژاد, زندانی سیاسی و فعال رسانه ای محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود می باشد به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

 مهرداد محمدنژاد, در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, حکم قطعی به وی ابلاغ شد که براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, مهرداد محمدنژاد از بابت اتهامات ” تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “توهین به مقامات” هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد. 

این زندانی سیاسی از بابت فعالیت در فضای رسانه ای « توئیتر » با اتهامات “سب النبی و توهین به امامان شیعه”, “توهین به مقامات” و “تبلیغ علیه نظام” پس از بازجوئی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با آغاز روند دادرسی, پرونده وی توسط شعبه ۱۷ دادگاه کیفری شهرستان شهریار مورد بررسی قرار گرفت و پس از تبرئه از بابت اتهام “سب النبی و توهین به امامان شیعه” از بابت ۲ اتهام “توهین به مقامات” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

“مهرداد محمدنژاد”, ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار, متولد ۱۳۷۵, دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز واقع در سوهانک, در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ۸ تن از ماموران اطلاعات سپاه, به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه با ضرب و شتم بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۱ الف واقع در افسریه تهران و پس از آن به زندان اوین منتقل شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان و اتهامات مطروحه بر علیه آنان در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازیفعال توئیتریمهرداد محمدنژادمهردادمحمدنژادنقض حقوق بشر در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعطای آزادی مشروط زندانیان سیاسیتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهرانتیپ۵ زندان تهران بزرگحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر د ر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایراندلنوشته مهرداد محمدنژاددادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریارزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشورای عالی فضای مجازیعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: