•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

مینا راد، فعال ادبی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
284

حقوق بشر در ایران  – امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، مینا راد، فعال ادبی ساکن تهران برای تحمل حبس تعزیری بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، مینا راد، نویسنده و شاعر، اهل شهرستان درود در استان لرستان، برای تحمل حبس تعزیری ۲ ماهه خود بازداشت و در حال حاضر در زندان قرچک ورامین دوران حبس خود را سپری می کند. 

این فعال ادبی، در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی شهرستان درود از توابع استان لرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی چندی بعد آزاد شد. 

مینا راد، برای دومین بار در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان درود بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۷ مهر ماه همان سال آزاد شد. 

در تاریخ ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۹، مینا راد پس از احضار به شعبه دادگاه انقلاب تهران با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.  با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این حکم عیناً تائید شد. 

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان ادبی در ایرانقرچکقرچک ورامینمینا رادمینا راد فعال ادبیمینا راد نویسندهمینا راد شاعرمینارادمینارادفعال ادبیمینارادنویسندهمینارادشاعرمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننویسندهنویسنده و روزنامه نگارنویسندگاننویسندگان ایراننویسندگان در ایرانکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایراناجرای حکماجرای حکم حبساجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناجرای حکم حبس تعزیریبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان رندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبندزنان زندان قرچک در ورامینبازداشتبازداشت مینا رادبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزندان قرچکزندان قرچک ورامینسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ادبیسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب فعالان عرصه قلمسرکوب نویسندگان ایرانسرکوب نویسندگان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در کردستانسرکوب شهروندان در ایرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: