•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, ژوئن 20

سکینه پروانه به تحمل حبس تعزیری محکوم شد

0
341

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با ابلاغ دادنامه ای سکینه پروانه, شهروند بازداشت شده اهل خراسان رضوی و محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, متولد ۱۳۶۷, فرزند حسن, اهل خراسان شمالی و محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, که پیش از این با اتهام “عضویت در گروه یا دسته جات معاند نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه شده بود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران که روز جاری به پیام درفشان, وکیل مدافع سکینه پروانه ابلاغ شد: “وی از بابت اتهام « عضویت در گروه یا دسته جات معاند نظام با هدف برهم زدن امنیت کشور, کوموله و دموکرات کردستان » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت و فعالیت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی محکوم شد”. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سکینه پروانه, شهرند بازداشتی و محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین که پیش از آن به مرکز درمانی امین آباد منتقل شده بود در حالی که صورتی ورم کرده با آثار کبودی و ضرب و شتم بر صورت داشت به بند زنان زندان قرچک ورامین بازگردانده شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی از اتمام مراحل بازجوئی سکینه پروانه در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و انتقال وی به زندان قرچک ورامین و پس از آن اعزام وی به مرکز روانپزشکی امین آباد را اطلاع رسانی کرده بود. 

سکینه پروانه, ۳۰ ساله, پس از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات از بابت اتهام “همکاری با احزاب اپوزیسیون کورد مخالف نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

سکینه پروانه از زمان بازداشت به مدت ۱۰ روز در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین نگهداری شده بود و پس از انتقال به بند زنان زندان اوین در پی شعارنویسی در زندان اوین به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد و به مدت ۴ روز در سلول انفرادی و پس از آن به مرکز روانپزشکی امین آباد اعزام شد. 

همچنین گزارشهایی از انتقال توام با ضرب و شتم سکینه پروانه از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین مخابره شده است. 

 سرکوب شهروندان و طرح اتهامات سیاسی و امنیتی بر علیه آنها ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده می باشد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاخراسان شمالیحبس تعزیریاحزاب کرد ایراناقدام علیه امنیت ملینقض حقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیصدور حکم حبسسرکوب شهروندان در ایرانزندان قرچک ورامینزندان قرچکاحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیبند زنان زندان اوینپیام درفشانبند زناناحزاب کورد سیاسیزندانیان سیاسی در ایراناقدام علیه امنیتی ملیقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریایمان افشاریاحزاب کورد مخالف نظامبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینصدور حکم حبس تعزیریایمان افشاراحزاب کورد مخالفایمان افشاری قاضینقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینشعبه 26 دادگاه انقلابهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامحبس تعزیری زندانیان سیاسیبند زنان در زندان قرچکاحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبند زنان در زندان قرچک ورامینایمان افشار یشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیر یپیام درفشان وکیل دادگستریسکینه پروانهسکینه پروانه زندانی سیاسیبند زنان زندان قرچک در ورامینصدر حکم حبس تعزیریکورمانجزندانی سیاسی سکینه پروانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: