•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

احضار کیانوش اصلانی و توحید امیر امینی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران

0
672

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی, دو فعال ملی مدنی را به جهت ارائه دفاعیات به آن شعبه احضار کرد. جلسه ابلاغ کیفرخواست برای این ۲ فعال ملی مدنی روز یکشنبه توسط شعبه مذکور برگزار شد و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی, دو تن از فعالان ملی مدنی, جهت ارائه دفاعیات از سوی این افراد, در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸ به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” احضار شدند. مضمون کیفرخواست صادره برعلیه این ۲ فعال ملی مدنی از بابت پخش تراکت هایی با مضامین اهمیت زبان مادری بوده که این ۲ فعال ملی مدنی در تهران به هنگام پخش آنها توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ کیانوش اصلانی و توحید امیر امینی با توجه به اتهامات منتسبه با مضمون “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” که این ۲ اتهام به دلیل پخش تراکتهائی بوده که آنها با مضمون اهمیت زبان مادری در تهران انجام داده بودند به آنها نسبت داده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی “ایمان افشاری” بعنوان مرجع قضائی رسیدگی کننده به اتهامات این ۲ فعال ملی مدنی می باشد که با توجه به ابلاغیه صادره از آنها خواسته شده در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸ جهت ارائه دفاعیات  توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی در محل آن شعبه حضور پیدا کنند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ کیفرخواست صادره که چندین صفحه آن اختصاص به تاریخچه مسائل قومی داده شده، دیروز و با احضار این دو فعال ملی مدنی در شعبه یادشده قرائت و یک نسخه کپی شده کیفرخواست به آنها تحویل داده شد.

” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام ” دو اتهامی است که فعالین یادشده جهت دفاع در برابر آنها ساعت ۹ صبح روز تعیین شده‌ به ریاست “قاضی ایمان فشاری” در دادگاه حاضر خواهند شد.

در متن کیفرخواست صادره برعلیه این ۲ فعال ملی مدنی ذکر شده؛ 
“این دو متهم از روی قصد قبلی ، علم و اطلاع اهداف گروه پان ترکیستی به این گروه ملحق شده ، به دنبال عضوگیری و در نتیجه تجزیه طلبی به نفع اقوام ترک در کشور ایران بودند…
پیامکهای ارسالی این دو متهم در فضای مجازی گویای دنباله‌ روی این ۲ متهم در نیل به این هدف بوده است.
آنچه در این پرونده با نگرش به پیامکهای از سوی متهمین به افراد مختلف مشاهده می‌شود، عمق ارتباط این دو با جریانات ضدانقلاب می‌باشد.”

لازم به ذکر است؛ نام گروهی که ظن عضویت این دوفعال ملی مدنی برای آن مطرح شده در کیفرخواست دیده نمی‌شود.

کیانوش اصلانی و توحید امیر امینی در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۷ در میدان انقلاب تهران تسوط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. دو ساعت بعد از بازداشت این افراد, ماموران وزارت اطلاعات به محل کار توحید امیر امینی مراجعه کرده و آنجا را بطور کامل مورد تفتیش قرار داده بودند. پس از تماس تلفنی کوتاهی که کیانوش اصلانی در دومین روز بازداشت با خانواده خود داشت مشخص شد به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده اند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه کیانوش امیر اصلانی در تاریخ ۱۴ فروردین ماه و توحید امیر امینی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به بند ۴ در این زندان منتقل شدند.

کیانوش اصلانی دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران در مقطع کارشناسی ارشد و آقای امیر امینی نیز به علت اشتغال ساکن شهر تهران است.

توحید امیرامینی دارای سوابق متعدد فعالیت و بازداشت است، از جمله می توان به بازداشت او در مراسم قلعه بابک و همین طور محاکمه او به دلیل روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد اشاره کرد.

 همچنین بابت دو مورد اتهامی جداگانه در خصوص اعتراض به برنامه تلویزیونی فیتیله که بسیاری معتقد بودند در آن به ترک‌های ایران اهانت شده است و همینطور نمایش یک پلاکارد در حمایت از عباس لسانی، دیگر فعال مدنی دربند به مجموعا ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.