•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

تفتیش منزل توام با احضار ۳ تن از فعالان حقوق زنان به دادسرای اوین

0
511

روز گذشته, ماموران امنیتی پس از حضور در منزل شخصی “مریم محمدی”, اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه تلفن همراه وی را برای روز سه شنبه به دادسرای اوین احضار کردند. برگه احضاریه دیگری نیز برای “اسرین درکاله” از دیگر فعالان حقوق زنان نیز به دلیل عدم حضور وی در منزل به مریم محمدی تحویل داده شد. روز چهارشنبه نیز نیروهای امنیتی با حضور در منزل “نرگس خرمی” اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط لوازم شخصی وی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه به دادسراس زندان اوین مراجعه کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

تفتیش منزل و احضار این ۳ فعال حقوق زنان در حالی صورت گرفت که جملگی این افراد از اعضای انجمن ندای زنان ایران هستند که در امور مربوط به زنان از جمله سوادآموزی فعالیت می‌کنند.

اسرین درکاله و مریم محمدی پیش از این در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ در مراسمی که به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در تهران  توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعاتی با عناوین “زنان نیروی اصلی اعتراض” و “۴۰ سالگی جنبش زنان” سخنرانی کرده بودند. نرگس خرمی نیز به عنوان مجری در این برنامه حضور داشت.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: