•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

جلسه محاکمه مجدد مختار زارعی و خالد حسینی برگزار شد

0
598

جلسه دادرسی مجدد بر پرونده دو تن از شهروندان ساکن سنندج بنامهای مختار زارعی روزنامه نگار و خالد حسینی فعال کارگری روز چهارشنبه توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر با حضور هر دو نفر این افراد به همراه  وکیل مدافع آنان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، جلسه دادرسی مجدد  به پرونده “مختار زارعی از فعالان مدنی” و هم پرونده ای وی “خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج و  به ریاست “قاضی سعیدی” و با حضور وکیل مدافع این دو متهم برگزار شد. هر دو نفر این افراد ساکن سنندج پیش‌تر و طی حکمی بصورت غیابی از سوی شعبه مذکور بابت اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان به زندان «حبس تعزیری» محکوم شده بودند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام و تائید این خبر گفت: جلسه دادرسی مجدد مختار زارعی روز نامه نگار و فعال مدنی و خالد حسینی فعال کارگری روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۸ راس ساعت ۱۰ صبح در محل شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج شروع شد و این جلسه تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت، قاضی پرونده با توجه به اینکه اتهام این افراد “اجتماع و تبانی به‌قصد بر هم زدن امنیت ملی” بوده و مستندات لازم برای اثبات این اتهام وجود نداشت، اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” را از طریق تلاش برای جلوگیری از حکم اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را متوجه “مختار زارعی” و “خالد حسینی” دانست که پس از دفاع آنان و با درخواست وکیل مدافع این افراد ادامه جلسه دادرسی این شهروندان به جلسه دیگری موکول شده است.

لازم به ذکر است که خالد حسینی و مختار زارعی پیش‌تر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام “اجتماع و تبانی از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی” در کردستان پس از اعدام رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی ۳ زندانی سیاسی کُرد در شهریور۱۳۹۷ به‌صورت غیابی مورد محاکمه قرار گرفته بودند و هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند که با درخواست واخواهی و اعتراض هر دو نفر این افراد برای رسیدگی دوباره پرونده موافقت شده بود.

همچنین شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست “بهروز شرفی‌یوسف‌وند” حکم ۲ سال حبس تعزیری از بابت اتهام“توهین بە رهبری” و۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “تبلیغ علیە نظام” را روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مختار زارعی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی اهل سنندج ابلاغ کرده بود. 

پیرامون محکومیت مختار زارعی در این پرونده لازم به توضیح است که وی روز ۷ اردیبهشت به دادگاه احضار شده بود و این رای به صورت حضوری و شفاها به رئیت وی رسید و دلیل صدور این رای انتشار نامه‌ای انتقادی از طرف آقای زارعی خطاب به رهبری در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بوده‌است».

خالد حسینی فعال کارگری در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، و در پی تجمعات اعتراضی در کردستان که به دلیل اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی, زانیار مرادی و لقمان مرادی صورت گرفته بود توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۲ شهریور ماه همان سال با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به همراه مختار زارعی و مظفر صالح نیا از زندان مرکزی سنندج به صورت موقت آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان مدنی و مطبوعات و فضای مجازی در ایران مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: