•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

ماندانا صادقی, روزنامه نگار ساکن خوزستان محاکمه شد

0
859

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ماندانا صادقی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای ساکن شهرستان آبادان توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت رسیدگی به اتهامات وی برگزار شد و دفاعیات خود را از بابت اتهام مطروحه بر علیه خودش به دادگاه ارائه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماندانا صادقی, روزنامه نگار اهل استان خوزستان شهرستان آبادان که پیشتر از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به دلیل فعالیتهای رسانه ای خود مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود پس از حضور در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب آبادان دفاعیات خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد. 

براساس این گزارش این فعال رسانه ای ضمن اعلام این خبر گفت: “دیروز در دادگاه حاضر شدم و از خودم در رابطه با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، دفاع کردم و گفتم قبول ندارم”.

لازم به ذکر است؛ ماندانا صادقی, پیش از این و در تاریخ ۲۰ آبان ماه سالجاری پس از دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبادان جهت ارائه دفاعیات خود در جلسه بازپرسی احضار شده بود.

پس از اتمام جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در تاریخ ۲۰ آبان ماه سالجاری به ماندا صادقی توسط بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبادان این فعال رسانه ای و روزنامه نگار اعلام کرده بود که پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۴۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شده است. 

وی در ادامه همچنین گفته بود: “از بهمن ماه سال ۱۳۹۷, که وسایلم توقیف شده دو بار هم به اطلاعات سپاه تلفنی احضار شدم و هر نوبت بیش از چهار ساعت بازجویی شدم”.

همچنین در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۷, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از خبرگزاری برنا, احضار ماندانا صادقی, فعال رسانه ای و روزنامه نگار ساکن شهرستان آبادان را به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب آبادان از بابت اتهام “نشر اکاذیب در نشریه‌ی الکترونیکی به قصد تشویش اذهان عمومی”, را اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس اعلام ماندانا صادقی: “علت حضور بنده دفاع از اتهام انتسابی مبنی بر نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی عنوان شده است و این در حالی صورت گرفته که نام هیچ نهاد یا سازمان یا شخص حقیقی به عنوان شاکی مطرح نشده است”.

مجموعه اتهامات منتسب شده بر ماندا صادقی, در پی شکایت ارگانهای امنیتی از قبیل اطلاعات سپاه پاسداران از این روزنامه نگار به دلیل فعالیتهای رسانه ای و انتشار مطالب در رسانه ای که در آن فعالیت می کرده بوده است.  

ماندانا صادقی، نویسنده و روزنامه‌نگار، متولد شهریور ۱۳۵۰ در شهر آبادان است. از این نویسنده مجموعه داستان “آوازهای چوبی” توسط نشر بوتیمار منتشر شده است. خانم صادقی سردبیری پایگاه خبری فیدوس را در کارنامه خود دارد.

همچنین از این مدرس داستان‌نویسی، یادداشت‌ها و گزارش‌های مختلفی در روزنامه‌های سراسری همچون اعتماد، شرق، جامعه نو و شهروند به چاپ رسیده است.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای رسانه ایفعال رسانه ایفعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی دادگاهماندانا صادقیمانداناصادقیماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحاکمهمطبوعاتنقض حقوق بشرنویسندهنویسندگان در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب در فضای رسانه اینشر بوتیمارآبادانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی بیان در ایراناتهاماتهام تبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظامجلسه دادگاهجلسه دادرسیحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریدفاعیات دادگاهدادگاه انقلاب آباداندادگاهیداستان نویسیداستان آوازهای چوبیروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانروزنامه اعتمادروزنامه جامعه نوروزنامه شرقسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب نویسندگان ایرانسرکوب نویسندگان در ایرانسرکوب وبلاگ نویسان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب روزنامه نگارانشهرستان آبادانشعبه ۱ دادگاه انقلاب آبادان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: