•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تعیین وقت جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آریاسب باوند و مهی زاده پشت پناه

0
383

جلسه دوم رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه آریاسب باوند زندانی سیاسی محبوس در بند ۴ زندان اوین و مهی زاده پشت پناه، روز سه‌شنبه ۲۰ آذرماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، آریاسب باوند در ۲۱ بهمن سال ۹۶ در هنگام ورود به کشور بازداشت و هم اکنون در بند ۴ زندان اوین نگهداری می‌شود.

“تشکیل گروه با هدف اقدام علیه امنیت کشور، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب” از اتهامات مطروحه علیه آریاسب باوند در کیفرخواستی است که دادستانی برای او صادر کرده است.

مهی زاده پشت پناه، دیگر متهم این پرونده نیز سال گذشته به همراه آریاسب باوند در حین ورود به کشور بازداشت شده است. «مدیریت گروه‌ها و کانال‌های وابسته به حزب اتحاد شورای استان‌ها و عضویت در گروه‌های برانداز ضد امنیتی» دو اتهام این متهم در کیفرخواست صادره است.

بر اساس این گزارش پرونده این دو متهم که خبرگزاری ایرنا از آنها تحت عنوان “دو عنصر ضد انقلاب” نام برده است، برای رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ارسال شده که پیشتر یک جلسه آن برگزار شده و قرار است طبق تاریخ اعلام شده از سوی دادگاه، جلسه دوم محاکمه، روز سه شنبه هفته جاری یعنی ۲۰ آذر برگزار شود.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: