•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

حکم اعدام “محمدحسین مالکی” مدیر سایت عصر جوان در دیوان عالی کشور لغو شد

0
1193

حکم اعدام “محمدحسین مالکی” فعال تلگرامی و مدیر وبسایت عصر ایران در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ توسط  دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی برای صدورحکم مجدد به دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, حکم اعدام “محمد حسین مالکی” فعال تلگرامی و مدیر سایت عصر جوان در آخرین روزهای اسفند ۱۳۹۷ توسط دیوان عالی کشور لغو و پرونده این فعال رسانه ای برای صدور حکم مجدد به دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع شده است. حکم اعدام این  محمد حسین مالکی در تیر ماه سال ۱۳۹۷ به اتهام «افساد فی الارض از طریق فعالیت سازمان یافته در حوزه سی‌سی‌کم با فروش اکانت‌های متعدد ماهواره‌ ای به افراد در حد وسیع و گسترده» توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان صادر شده بود. 

بنقل از سازمان حقوق بشر ایران؛ در بخشی از این حکم که به وکیل مدافع  آقای مالکی ابلاغ شده آمده است: «شعبه دوم انقلاب اصفهان با توصیف مجرمانه فوق عمل وی را منطبق بر ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی دانسته و وی را به اعدام محکوم نموده است. حال آنکه با مداقه در ماده ۲۸۶ قانون مرقوم موارد مندرج در آن احصائی بوده و تمثیلی نمی‌باشد و در موارد احصاء شده آن ماده، موردی که ناظر بر فروش اکانت‌های ماهواره‌ای در حد وسیع و گسترده باشد پیش بینی نگردیده است و با تفسیر موسع نیز نمی‌توان افعال ارتکاب یافته از ناحیه متهم را مشمول افساد فی الارض موضوع ماده ۲۸۶ قانون مذکور تلقی نمود لذا از این منظر، عنصر قانونی اتهام انتسابی واجد ایراد است».

“محمدحسین مالکی” معروف به آرین، ۴۷ ساله و ساکن شاهین شهر اصفهان در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ از سوی مأموران اداره اطلاعات بازداشت شد. وی که پیش از بازداشت مدیریت سایت و کانال تلگرامی عصر جوان را بر عهده داشت در یک پروسه ناعادلانه قضایی در نهایت به اتهام «افساد فی الارض از طریق فعالیت سازمان یافته در حوزه سی‌سی‌کم با فروش اکانت‌های متعدد ماهواره‌ای به افراد در حد وسیع و گسترده» در شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده بود.

پس از انتشار خبر صدور حکم اعدام برای این زندانی، مقامات صدور حکم اعدام برای وی را تکذیب کردند و او را به سلول انفرادی منتقل کردند. اکنون با وجود گذشت بیش از هشت ماه، محمدحسین مالکی همچنان در سلول انفرادی زندان دستگرد اصفهان نگهداری می‌شود.

مالکی همچنین ذیل پرونده‌ای در شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی شاهین شهر به اتهام “به‌کارگیری تجهیزات دریافت ماهواره” به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

پیشتر علیرضا یزدانی، وکیل مدافع این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «محمدحسین مالکی سه ماه اول بازداشت که مورد بازجویی قرار می‌گرفت را در سلول‌های انفرادی سپری کرد و تمام این مدت از ملاقات با وکیل و خانواده خود محروم بود.»

صدور و اجرای حکم اعدام از جمله موارد شنیع و رفتاری غیر انسانی و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که رفتاری در خور مقام  و منزلت انسانی برای افراد را مورد تاکید قرار داده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: