•                  
یک شنبه , ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
دوشنبه, آوریل 19

محمد کاهکش, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شد

0
459

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد کاهکش, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین پس از اعطای عفو مشروط از این زندان آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این زندانی سیاسی به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۸ شب دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد کاهکش, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت ۳ سال حبس تعزیری خود بود پس از سپری کردن بیش از ۲ سوم حبس تعزیری خود از این زندان بطور مشروط آزاد شد. محمد کاهکش به دلیل فعالیتهای حرفه ای ورزشی و قبول دعوت به کشور اسرائیل در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۶ پس از احضار توسط وزارت اطلاعات از استان خوزستان به تهران مراجعه کرده بود در زمان ورود به فرودگاه مهرآباد در تهران توسط این ارگان امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ در زندان اوین توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۳ سال کاهش پیدا کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی محمد کاهکش, آزاد شد که این زندانی امنیتی در مدت ۳ سال از حق هرگونه ملاقات با خانواده خود محروم بود”.  

اعطای آزادی مشروط به محمد کاهکش, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, محمد کاهکش, از تیپ ۴ اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان تهران بزرگ به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد و پس از آن به اندرزگاه ۴ سالن ۱ این زندان منتقل شده بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷, جلسه دادرسی بر پرونده محمد کاهکش, توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست حسن بابائی برگزار شد و در دی ماه همان سال با صدور دادنامه ای محمد کاهکش بطور قطعی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

محمد کاهکش, در تاریخ  ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” و نماینده دادستان “وزیری” از بابت اتهامات؛ همکاری ورزشی با رژیم صهیونیستی، تبلیغ به نفع رژیم صهیونیستی، توهین به رهبری و توهین به مقدسات اسلامی، در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی از انتقال مجدد محمد کاهش از بند قرنطینه زندان اوین به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بازجوئی مجدد از وی خبر داده بود. در آن گزارش محرومیت محمد کاهکش از حق تماس تلفنی و ممنوعیت ملاقات وی هم اطلاع رسانی شده بود. 

مأموران وزارت اطلاعات در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ محمد کاهکش، ورزشکار زندانی را از بند ۷ زندان اوین احضار و از وی خواسته بودند تکذیبیه‌ای بنویسد و اعلام کند که او در زندان نیست و بازداشت او به خاطر مسائل ورزشی دروغ است اما محمد کاهکش درخواست آن‌ها را رد و اعلام کرد تا زمان آزادی به اعتراض خود ادامه خواهد داد و همین امر باعث انتقال محمد کاهکش به قرنطینه زندان اوین و نگهداری وی در شرایط بسیار سخت در این زندان شد. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و ارجاع پرونده محمد کاهکش به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای امنیت توسط بازپرس علی قناعت کار از بابت اتهامات؛ توهین به رهبری, شروع به همکاری با دولت اسرائیل, تبلیغ برای دولت اسرائیل در ایران, توهین به مقدسات اسلامی « سب النبی », تبلیغ علیه نظام, توهین به روح الله خمینی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

محمد کاهکش, در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۶, پس از احضار تلفنی به وزارت اطلاعات از استان خوزستان به تهران مراجعه کرده بود و در فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شده بود. دلیل احضار وی پرس و جو چند سوال ساده عنوان شده بود. 

لازم به ذکر است, “محمد کاهکش”, در سال ۱۳۹۴ برای نخستین بار از طرف فدراسیون پرورش اندام اسرائیل که زیر نظر فدراسیون جهانی پرورش اندام «ای.اف.بی» است به مسابقات جایزه بزرگ اسرائیل دعوت شده بود و این دعوتنامه در سال‌های بعد هم تکرار شد. بنا بر روال قانون خروج ورزشکاران در ایران برای شرکت در مسابقات ورزشی بین المللی، وزارت اطلاعات باید به ورزشکاران اجازه خروج بدهد و مسابقه را تایید کند. “محمد کاهکش” نیز چند روز پس از آن ماجرا به وزارت اطلاعات در مورد این موضوع اطلاع رسانی کرد و مدت ها منتظر جواب ماند اما نه جواب مثبت گرفت و نه جواب منفی. او برای شرکت در مسابقات اعلام آمادگی کرد اما هیچگاه سفری به اسرائیل نداشت. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین سرکوب شهروندان  در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلایل واحی, ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: