•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محاکمه شد

0
341

امروز شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷, محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان مرکزی اراک توسط شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر اراک مورد محاکمه قرار گرفت,

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ساکن شازند محبوس در زندان مرکزی اراک در محل شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی مورد محاکمه قرار گرفت. این وکیل دادگستری پیش از این در همین پرونده در دادگستری شهرستان شازند از توابع استان مرکزی به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس  ۳ ساله خود در زندان اراک محبوس گردیده است، پس از بازداشت و از بابت عناوین اتهامی متفاوت در پروندهای جداگانه تاکنون به ۱۹ سال حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه محاکمه محمد نجفی امروز صبح مورخ ۱۸ اسفند ماه راس ساعت ۱۱ صبح و با حضور محمد نجفی و وکلای وی : آزیتا پولادوند و پیام درفشان به جهت رسیدگی به موارد اتهامی “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی” مندرج در دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۲ کیفری ۲ شازند که محمد نجفی در دادگاه بدوی به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود برگزار شده است.  بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “این پرونده در خصوص مطالبی در فضای مجازی است که در دفاع، هم در دادگاه بدوی و هم در دادگاه تجدیدنظر تصریح شده بود که مستندات پرونده شامل صفحاتی پرینت شده  از مطالبی است که ۲ صفحه آن اصلا متعلق به پروفایل اشخاص دیگر است و مطالب آن فارغ از ورود در ماهیت مساله در حوزه مسئولیت شخص صاحب آن حساب کاربری در فضای مجازی است و ارتباطی به محمد نجفی ندارد.
این منبع مطلع در ادامه گفت: “مطالبی که متعلق به آقای نجفی است یکی حاوی یک عکس گروهی بعد از دادگاه است که در ذیل آن توضیح داده که «دادگاه تشکیل نشد» و دیگری در آغوش کشیدن یکی از هموطنان ساکن سنندج است که در حال گریه کردن است و آقای نجفی صرفا در ذیل آن نوشته «حالِ این روزهای من». هیچکدام از این دو نمی‌تواند مصداق موارد مندرج در ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی که موضوع نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی است باشد‌. قضات دادگاه عنوان کردند مطالب پرونده و دفاعیات را بررسی سپس اقدام به صدور رای خواهند نمود”.

محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان مرکزی اراک در تاریخ هفتم مردادماه ۹۷ در دادگاه بدوی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی، به اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام “انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی” به تحمل دو سال حبس محکوم شده بود. 

این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در تاریخ ۶ آبان ماه  سالجاری به همراه عباس صفری یکی دیگر از فعالان مدنی شازند جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد.

محمد نجفی در آذرماه سالجاری و در قسمت دوم از همین پرونده به همراه پنج تن دیگر از فعالان مدنی شازند توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک مورد محاکمه قرار گرفته بود و از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری  محکوم شده بود.

در تاریخ ۲۴ آذرماه، محمد نجفی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند در پرونده‌ای دیگر به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود  و در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷ نیز مجددا توسط همان شعبه به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظر محمد نجفی  در قسمت دوم پرونده ای که از بابت آن در  حال تحمل کیفر است نیز در ئاریخ ۶ اسفندماه سالجاری توسط  شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی برگزار شده بود ولی تاکنون شعبه مذکور اقدام به صدور رای نکرده است.

مجموعه اتهامات منتسبه به محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب ازادی بیان و قلم میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده محمد نجفی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب ازادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: