•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محمد پارسی, فعال رسانه ای برای تحمل حبس به زندان اوین خواهد رفت

0
378

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, محمد پارسی, فعال رسانه ای و وبلاگ نویس برای تحمل حبس تعزیری راهی زندانی اوین خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, روز یکشنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹, محمد پارسی, فعال رسانه ای و وبلاگ نویس, برای تحمل حبس تعزیری ۱۸ ماهه اش به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری در دادسرای امنیت تهران مراجعه خواهد کرد. 

براساس این گزارش, محمد پارسی با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران برای تحمل حبس تعزیری فراخوانده شد. 

براساس حکم قطعی صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محمد پارسی در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۲ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات برای وی اجرائی شده است. با توجه به تحمل ۶ ماه از مدت محکومیت این شهروند در سال ۱۳۹۸، وی باید ۱۸ ماه دیگر را در زندان سپری کند.

این فعال رسانه ای در فروردین ماه ۱۳۹۵, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و همچنین ۵ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و فعالیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی محکوم شد. این حکم با اعلام اعتراض این فعال رسانه ای در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بررسی و عیناً تائید شد. 

محمد پارسی, در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, برای تحمل حبس تعزیری ۳ ساله بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این حکم در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, با دستور دیوان عالی کشور متوقف و این روزنامه نگار با تودیع قرار کفالت تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان اوین آزاد شد تا پرونده برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض ارسال شود.

در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای محمد پارسی را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و برای اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا خواهد بود.

محمد پارسی در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱, توسط نیروهای امنیتی به اتهام فعالیت در جلسات سرای قلم بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی در زندان اوین منتقل شد. این فعال رسانه ای پس از تحمل ۳ هفته بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

محمد پارسی پیش از این نیز به دلیل فعالیتهای رسانه ای و سیاسی طی ۴ مرحله توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان رسانه ای در ایرانماده ۱۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحمد پارسیمحمد پارسی وبلاگ نویسیمحمدمهدی براعهمحمدپارسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوبلاگ نویسوبلاگ نویس محمد پارسیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵اجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام حبساجرای احکام دادسرای امنیت تهراناجرای احکام زندان اویناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاحضار و اجرای حکماحضار و اجرای حکم حبسبند ۱۵ زندان مرکزی ارومیهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب وبلاگ نویسان در ایرانسرای قلمشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانشعبه 15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفریشعبه ۱ دایره اجرای احکام کیفریشعبه ۱۱۵ دادگاه کیفریشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۳۶شعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه اجرای احکامشعبه اجرای احکام کیفریشعبه15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه15دادگاه انقلاب تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: