•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت دستکم ۶ تن از اهالی روستای توابع کوت عبدالله به دلیل اعتراض به بیکاری

0
395

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی کوت عبدالله واقع در ۲۵ کیلومتری اهواز دستکم ۶ تن از شهروندان معترض در روستاهای موران و عمیشیه را در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که با هدف اعتراض به عدم استخدام نیروی کار بومی در شرکت نیشکر دعبل خزاعلی برگزار شده بود بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, قیس ناصری – فرزند: جلیل، رمضان معاوى  – فرزند: حبیب، عارف ناصری – فرزند: بهادر, فاضل كردونى – فرزند: حاچم, قاسم ناصری و جلیل عبودی کردونی, دستکم ۶ تن از اهالی روستاهای موران و عمیشیه کوت عبدالله واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب اهواز که با برگزاری تجمع اعتراضی به استخدام نیروی کار غیربومی در شرکت نیشکر دعبل خزاعی اعتراض کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تشریح این خبر گفت: ” افراد بازداشت شده از روستاهای موران و عميشيه « نواصر» کوت عبدالله هستند كه بعد از اعتراض به عدم استخدام نیروی کار بومی و محرومیت آنها از حق اشتغال در این شرکت بازداشت شدند.”

این فعال حقوق بشر در تشریح این تجمع اعتراضی و مطالبات اهالی این روستا افرود: “مسؤلين با تبعيض از استخدام اهالی این روستا جلوگیری مى كنند. در ابتداى به راه انداختن اين شركت، مسؤلین قول داده بودند از نیروی کار  این روستا در اين شركت استخدام كنند اما على رغم بيكارى جوانان اين منطقه، شاهد آن هستيم كه افرادى را از استانهاى ديگر در اين شركت استخدام مى كنند.”

دحیمی پیرامون چگونگی بازداشت این افراد گفت: ” بعد از اعتراض ساکنان اين ۲ روستا، نيروهاى امنيتى اقدام به محاصره روستاها كرده و شمارى از اهالى منطقه را بازداشت كردند. بعضى از مسؤولين نيز جهت آرام كردن وضعيت به اين ۲ روستا سر كشيدند اما تا این لحظه هیچ فردی از بازداشت آزاد نشده ایت و نگرانی خانواده آنها از پرونده سازی برای آنها هر لحظه بیش از پیش شده است”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانبازداشت و بیخبرینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانکوت عبداللهشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عرباعتراض شهروندان عربربازداشت و بیخبریشهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب در ایرانبازداشت شهروندان عربروستای کوت سید صالحمطالبات شهروندیکوت عبدالهسرکوب شهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب اهوازکوت کعبدالهسرکوب شهروندان عرب اهوازشهروندان عربیحقوق شهروتدیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانحق اشتغالبازداشت و بیخبری از شهروندانسرکوب شهروندان عرب یشهروندان عرب در استان خوزستانکوت عبدللهشهروندان عرب اهل تسننمطالبات مدنی شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانکوت عبداله استان خوزستانکوت عبدالله استان خوزستانشهروندان کوت عبداللهکوت عبدالله شهرستان کارونمطالبات مدنی در ایرانبازداشت و بی خبری از شهروندانروستای مورانروستای موران کوت عبدالهروستای موران کوت عبداللهروستای عمیشیهروستای عمیشیه کوت عبداللهقیس ناصریبازداشت قیس ناصریرمضان معاویبازداشت رمضان معاویعارف ناصریبازداشت عارف ناصریفاضل کردونیقاسم ناصریشهروندن خوزستانی در ایراندعبل خراعلی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: