•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

حکم شلاق محمدرضا امیدی، نوکیش مسیحی اجرا شد

0
1273

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم شلاق محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی در دفتر دادستان عمومی و انقلاب رشت اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، صبح چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت که دلیل حضور در مراسم عشای ربانی « از مناسک مذهبی مسیحیان در اولین یکشنبه هر ماه میلادی » به اتهام شرب خمر، توسط دادگاه انقلاب، علاوه بر حبس و تبعید به شلاق هم محکوم شده بود پس از حضور در دفتر دادستان شهر رشت حکم ۸۰ ضربه شلاق این نوکیش مسیحی اجرا شد. امیدی، طی ماههای اخیر پس از آزادی از حبس ۲ ساله برای سپری کردن دوران تبعید ۲ ساله خود به شهرستان برازجان منتقل شد. 

براساس این گزارش، با توجه به اینکه محمدرضا « یوهان » امیدی، دوران تبعید خود را در شهرستان برازجان سپری می کند روز شنبه هفته جاری در تماس تلفنی مطلع شد که باید برای اجرای حکم ۸۰ ضربه شلاق به دفتر دادستان رشت مراجعه کند. این در حالی بود که شعبه اجرای احکام کیفری رشت طی نامه‌ای به دادگاه برازجان نیابت قضائی مبنی بر اجرای این حکم را داده بود.

محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی، در تاریخ ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر کاهش محکومیت حبس تعزیری پس کاهش محکومیت حبس به ۲ سال از اندرزگاه ۸ زندان اوین آزاد و از تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، برای سپری کردن دوران تبعید ۲ ساله خود عازم شهرستان برازجان در استان بوشهر شد.

محمدرضا « یوهان » امیدی, در خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ مسیحیت صهیونیستی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری بطور قطعی محکوم شده بود که این حکم پس از تشکیل جلسه دادرسی مجدد در خرداد ماه سالجاری ۲ سال حبس کاهش پیدا کرد.

در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست قاضی وقت ماشاالله احمدزاده, با صدور دادنامه ای محمدرضا امیدی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ مسیحیت صهیونیستی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد و محمدرضا امیدی علاوه بر حبس تعزیری به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شد. این حکم در خرداد ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

نهایتا در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷, با توجه به قطعی شده حکم صادره محمدرضا « یوهان » امیدی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۰ ساله خود در شهرستان رشت بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان جفا دیدهمسیحیان غیرتثلیثیجفا بر مسیحیان ایرانمسیحیانمسیحیان ارمنی در ایراندگراندیشان مدهبیاقلیتهای دینی در ایراننوکیشان مسیحسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیپیروان مسیحیت در ایرانمحمدرضاامیدیمسیحیان فارس زباندگراندیشان مذهبی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولسرکوب مسیحیان ایراننوکیش مسحینقض حقوق دگراندیشان مذهبیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب پیروان مسیحیت در ایرانشهروندان مسیحیاندگراندیشان مسیحی در ایرانفعالیتهای اقتصادی مسیحیان ایرانحکم شلاق محمدرضا امیدیمسیحیان آشوریاجرای حکم شلاقمسیحیان فارس زبان ایراندگراندیشسرکوب دگراندیشان مذهبینوکیشان مسیحی در ایارنحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانجامعه مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیش در ایرانجامعه مسیحیاناجرای حکم شلاق یوهان امیدیحکم شلاقبررسی دموکراسی در مورد دگراندیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحیمسیحیان پروتستاندگراندیشان مذهبیمسیحیان رشتسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانبازداشت دگراندیشان مذهبیاقلیت مسیحیدگراندیشان مسیحیشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیاجرای شلاق یوهان امیدیمحمدرضا امیدیدگراندیشیسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب دگراندیشان ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانمسیحیان نوکیشنقض حقوق شهروندی مسیحیان ایرانیوهان امیدیمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریشهروندان مسیحینوکیش مسیحیسرکوب دگراندیشان در ایراندگراندیش مذهبیسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی ایرانیسرکوب نوکیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیمحمدرضاامیدی نوکیش مسیحیاقلیتهای مذهبیاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبلاتکلیفی شهروندان مسیحینقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانمسیحیان ارمنیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحیتنوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبیمحمدرضا امیدی نوکیش مسیحیاقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان غیر تثلیثیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحینوکیشان مذهبی در ایرانمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیشهروندان مسیحی در ایرانحکم شلاق در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.