•                  
پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, می 19

گزارشی از وضعیت مجید تیباش، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه

0
407

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، مجید « آران » تیباش، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، مجید « آران » تیباش – فرزند: خالد – اهل شهرک دیزج مرگور و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود با اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام را در این زندان سپری می کند. 

این فعال سیاسی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ دی ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

پس از ارجاع پرونده مجید « آران » تیباش به شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه و تشکیل جلسه دادرسی این فعال سیاسی توسط قاضی نجفی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۴ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

با توجه به قطعی شدن این حکم مجید « آران » تیباش، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه مراجعه و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

با توجه به بیماری لیپوم ( تومور خوش خیم بافت چربی) که مجید « آران » تیباش از آن رنج می برد این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸ برای درمان به بیمارستان خمینی منتقل و پس از انجام مراحل درمانی به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

مجیدد تیباش، پیش از این نیز در سال ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و چندی بعد از بازداشت آزاد شده بود.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید می کند است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامجید تیباشمجیدتیباشمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیآران تیباشاحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۳دادگاه انقلاب ارومیهشعبه۳ دادگاه انقلاب ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: