•                  
چهارشنبه , ۱۷ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 8

گزارشی از وضعیت مجید تیباش، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه

0
344

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، مجید « آران » تیباش، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، مجید « آران » تیباش – فرزند: خالد – اهل شهرک دیزج مرگور و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود با اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام را در این زندان سپری می کند. 

این فعال سیاسی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ دی ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

پس از ارجاع پرونده مجید « آران » تیباش به شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه و تشکیل جلسه دادرسی این فعال سیاسی توسط قاضی نجفی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۴ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

با توجه به قطعی شدن این حکم مجید « آران » تیباش، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه مراجعه و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

با توجه به بیماری لیپوم ( تومور خوش خیم بافت چربی) که مجید « آران » تیباش از آن رنج می برد این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸ برای درمان به بیمارستان خمینی منتقل و پس از انجام مراحل درمانی به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

مجیدد تیباش، پیش از این نیز در سال ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و چندی بعد از بازداشت آزاد شده بود.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید می کند است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندان ارومیهزندان مرکزی ارومیهاحزاب کرد ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسیاحزاب در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیزندانی سیاسی کوردشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانزندانی سیاسی کرداحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردمحاکمه شهرونداناحزاب کورد سیاسیزندانیان سیاسی در ایراناحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کردکردستان احزاب کوردیمجید تیباشاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامزندانی سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالفسرکوب زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظاممحاکمه شهروندان در ایراناحزاب کرد مخالفاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاحزاب کرد مخالف نطامشعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیههمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کوردستانبند ۱۲ زندان ارومیهشهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسی کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورداحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کردایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کرددر ایرانآران تیباشمجیدتیباششعبه۳ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۳دادگاه انقلاب ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: