•                  
دوشنبه , ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
دوشنبه, آوریل 19

کشف لاشه دومین پلنگ کشته شده در کرمان و تداوم بی تفاوتی مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست

0
163

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، جسد کشته شده یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات شمالی استان هرمزگان و در مرز استانی با کرمان که توسط شکارچیان شکنجه و سوزانده شده بود پیدا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، جسد شکنجه و سوزانده شده یک قلاده پلنگ ایرانی که توسط شکارچیان غیرمجاز به این صورت در آمده در ارتفاعات شمالی استان هرمزگان و در مرز با کرمان توسط محیط بانان سازمان حفاظت از محیط زیست پیدا شد. در همین زمینه شکارچی متخلف توسط ماموران انتظامی بازداشت شده است. 

برهمین اساس با توجه به اعلام اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمان: “این پلنگ ایرانی که از گونه های در معرض انقراض است توسط شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات منطقه‌ کوه شاه در نزدیکی شهرستان فاریاب و در نوار مرزی بین استان کرمان و هرمزگان شکار شده و تحقیقات این طرف این اداره کل در خصوص این مساله در جریان است.

مرجان شاکری، مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان کرمان در تشریح این خبر گفت: “به دلیل اهمیت موضوع با توجه به سوزانده شدن لاشه توسط متخلف یا متخلفین، برای اینکه بتوانیم فرد متخلف را در دام بیندازیم و برای جلوگیری از هوشیاری و فرار متخلف با مشورت مقام قضایی و پلیس امنیت تصمیم بر این شد که قضیه تا دستگیری متخلف رسانه‌ای نشود. طبق تحقیقات بعمل آمده مشخص شد که فردی به نام «م – ج» این گونه بسیار ارزشمند و خارق العاده را در ارتفاعات کُجین منطقه کوه شاه توسط تله به دام انداخته، سپس با گلوله تلف کرده و پس از آن به دلیل ترس از دستگیری اقدام به سوزاندن لاشه در منطقه کرده که این اقدام وی پس شناسائی شکارچی متخلف منجر به بازداشت و تشکیل پرونده قضائی بر علیه این فرد متخلف شد.”

با توجه به کشف جسد سوخته شده این پلنگ به لحاظ آماری طی ۲ هفته اخیر دستکم ۲ قلاده از این گونه بسیار ارزشمند حیات وحش ایران که در معرض انقراض نسل قرار گرفته در سایه بی توجهی و نبود قانونی مدوون برای حفاظت از این حیوان توسط شکارچیان غیرمجاز مورد شکنجه و زجر کشی قرار گرفته است. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه، دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات و حفاظت از حق حیات حیات وحش و جلوگیری از شکار غیرمجاز انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

همچنین در هدف پانزدهم  سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت کلام بر حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی تاکید کرده است. این سند معتبر جهانی اما در ایران با توجه به مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هاقلاده پلنگقلعه پلنگانلاشه پلنگمحیط زیستمحیط زیست ایرانمحیط زیست استان کرمانمحیط زیست در ایرانمراتع پلنگ درهمرجان شاکریمرجان شاکری فعال محیط زیستنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننابودی منابع طبیعی در ایراننابودی محیط زیستنابودی محیط زیست در ایراننابودی پلنگ ایرانینابودی حیات وحشنجات پلنگنسل پلنگ ایراننسل پلنگ ایرانییوزپلنگ ایرانییک قلاده پلنگپلنگ ایرانی بشاگردپلنگ ایرانی در بشاگرداداره کل حفاظت از محیط زیستاداره حفاظت از محیط زیستاداره حفاظت از محیط زیست استان کرمانتخریب محیط زیست ایرانجنگل پلنگ درهحفاظت از منابع طبیعی در ایرانحفاظت از محیط زیستحفاظت از محیط زیست ایرانحفاظت از محیط زیست در ایرانحفاظت از گونه های حیوانیحفاظت از جنگلهاحیوان آزارحیوان آزاریحیوان آزاری در لردگانحیوان آزاری در ایرانحیوان آزاری در بوشهرحیوان آزاری در شهرستان فردوسحیواناتسازمان حفاظت از محیط زیستسازمان حفاظت از محیط زیست ایرانشکار پلنگشکار پلنگ ایرانیشکار غیرمجاز پلنگشکارچی غیرمجاز پلنگشکارپلنگ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: