•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

گزارشی از وضعیت مژده نگهدار, محبوس در بند زنان زندان اوین

0
1051

حقوق بشر در ایران – مژده نگهدار”, شهروند ساکن تهران, از تیرماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, “مژده نگهدار”, شاعر و دانشجوی تئاتر و فیلمنامه نویس, ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و پس سپری کردن دوران بازجوئی و تحمل ۷ روز سلول انفرادی و تفهیم اتهام به بند زنان در این زندان منتقل شد و پس از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و عدم توانائی خانواده وی در تامین آن وی کماکان در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش, پس از بازداشت و انتقال “مژده نگهدار” به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین وی از بابت ۲ اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” مورد بازجوئی و سپس تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ۲۳ تیرماه سالجاری از بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند زنان در این زندان منتقل شد. 

با توجه به تفهیم ۲ اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به مژده نگهدار و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان در پی عدم توانائی خانواده وی در تامین این مبلغ وثیقه وی کماکان در بند زنان زندان اوین بسر می برد و از آزادی وی تا زمان تودیع قرار وثیقه ممانعت بعمل آمده است. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی استید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: