•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

دادگاه تجدید نظر: افزایش محکومیت مژگان کاووسی, فعال فرهنگی به ۷۶ ماه حبس تعزیری

0
129

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندران, با صدور دادنامه ای مژگان کاووسی, نویسنده و فعال فرهنگی اهل کردستان را در مجموع به تحمل ۷۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال فرهنگی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب شهرستان نوشهر در مجموع به تحمل ۶۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, مژگان کاووسی, نویسنده و فعال فرهنگی, که در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب نوشهر از بابت اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام, عضویت در گروههای مخالف نظام و تحریک مردم به برهم زدن نظم و امنیت کشور به تحمل ۶۹ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از اعلام اعتراض از سوی مژگان کاووسی و ارجاع پرونده به شعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندران مجموع محکومیت حبس وی به ۷۶ ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد از بابت اتهام “تشویق شهروندان به برگزاری تجمعات اعتراضی جهت برهم زدن نظم و امنیت کشور که وی از بابت آن به تحمل ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد” اجرائی می باشد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندران: “مژگان کاووسی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری, تشویق شهروندان به برگزاری تجمعات اعتراضی جهت برهم زدن نظم و امنیت کشور به تحمل ۳۶ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام هم به تحمل ۳۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد”.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “دلیل افزایش محکومیت مژگان کاووسی از ۶۹ ماه حبس تعزیری به ۷۶ ماه حبس تعزیری از این بابت بود که دادستان عمومی و انقلاب نوشهر را مبنی بر مکفی نبودن حکم صادره در مرحله بدوی بر علیه مژگان کاووسی بوده است”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸, مژگان کاووسی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب نوشهر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری”, از بابت اتهام “تحریک مردم به برهم زدن نظم عمومی به دلیل نوشتن جمله ۳ کلمه ای “سکوت خیانت است”، در کپشن صفحه اینستاگرام شخصی خود” به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری” و همچنین از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام هم به تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری” محکوم شده بود. 

مژگان کاووسی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل پدری وی در شهر نوشهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهرستان ساری منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸, به زندان شهرستان نوشهر منتقل شد و نهایتا با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: