•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

تبرئه چهار فعال کارگری سیمان کارون مسجد سلیمان از اتهامات منتسبه

0
189

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان مسجد سلیمان, با صدور دادنامه ای “امین حاتمی”، “پیمان سلیمانی”، “خرم آقابیگی” و “فرشاد خدادادیان طاغونک”, چهار تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان مسجد سلیمان را از بابت موارد اتهامی تبرئه کرد. جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان کارگری اواسط بهمن ماه سال جاری برگزار شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, “امین حاتمی”، “پیمان سلیمانی”، “خرم آقابیگی” و “فرشاد خدادادیان طاغونک”, چهار تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان مسجد سلیمان, که پیش از این توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات مرتبط با شکایت کارفرمای این کارخانه از این کارگران به علت برگزاری تجمع اعتراضی آنها در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۵ مورد محاکمه قرار گرفته بودند از مجموع اتهامات تبرئه شدند. حکم صادره روز گذشته به این شهروندان ابلاغ شد. 

این فعالان کارگری پیش از این نیز در جریان رسیدگی به پرونده شکایت کارفرما، یک بار در سال ۱۳۹۶ و بار دیگر در ۱۳۹۷ حکم تبرئه گرفته بودند. با این حال مجدداً با اعتراض وکیل کارفرما نسبت به نتیجه احکام صادره، مجدداً پرونده به جریان افتاده بود.

براساس اعلام این ۴ فعال کارگری پیش از اعلام نتیجه دادرسی: “در پی شکایت کارفرما با اتهام تلاش برای توقف تولید و اعتصاب با این پرونده درگیر بودیم و هر بار در پی حکم تبرئه به علت شکایت کارفرما پرونده مجددا به اجرا درمی‌آمد و مسئله کاملاً فرسایشی شده و ما امیدوار هستیم این بار قاضی پرونده در صورت اعتراض کارفرما، آن‌را نپذیرد”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده “فرشاد خدادادیان طاغونک”، “خرم آقابیگی” و “امین حاتمی”, سه تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان کارون واقع در مسجد سلیمان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری این شهرستان از بابت اتهامات مرتبط با شکایت کارفرمای این کارخانه از این کارگران به علت برگزاری تجمع اعتراضی آنها در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به عدم دریافت مطالبات معوقه این کارگران برگزار شده بود. 

در جریان تجمعات اعتراضی که در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۵ از سوی کارگران مجتمع سیمان مسجد سلیمان برگزار شده بود برای چهار تن از کارگران بنامهای “فرشاد خدادادیان”، “خرم آقابیگی”، “پیمان سلیمانی” و “امین حاتمی” از سوی مراجع قضائی پرونده تشکیل شده بود که ۳ نفر از این افراد از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ مسجد سلیمان با توجه به شکایت کارفرما برای حضور در جلسه دادرسی احضار شدند.

پرونده این کارگران در حالی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ مسجدسلیمان با شکایت کارفرما ارجاع داده شده که پیش از این کارگران نظر کارشناس دادگستری تبرئه کارگران بوده است، با اینحال کارفرما مجدداً به این حکم نیز اعتراض زده است و پرونده همچنان مفتوح است.

پیش از این و در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  این ۳ فعال کارگری, با توجه به ابلاغیه دریافتی از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به تاریخ رسیدگی ۲۷ آبان ماه سالجاری احضار شده بودند. این کارگران پیش از این نیز از سوی مراجع قضائی مورد احضار قرار گرفته بودند. 

همچنین ارسلان غمگین “مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان” در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸ اعلام کرده بود: “این کارگران۴ نفر بودند که ۱ نفر از آنها بازنشسته شده است. یک نفر دیگر از آنها اتمام قرارداد شده و رفته است. یک نفر دیگر هنوز در کارگاه مشغول به کار است”.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: