•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

انتقال مژگان کشاورز, فعال مدنی به زندان قرچک ورامین

0
922

روز چهارشنبه ۱۱ اردبیبهشت ۱۳۹۸, مژگان کشاورز، فعال مدنی ساکن تهران به  زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مژگان کشاورز, فعال مدنی ساکن تهران در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان قرچک واقع در ورامین منتقل شده است. این فعال مدنی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی بازداشت,  و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

این فعال مدنی,  پس از انتقال به زندان قرچک ورامین امروز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ از قرنطینه و سپس  به بند ۷ این زندان منتقل شده است.

لازم به ذکر است که مژگان کشاورز توسط ماموران وزارت اطلاعات که به منزل وی مراجعه کرده بودند در برابر چشمان دختر ۹ ساله‌اش با ضرب و شتم و رفتاری خشونت آمیز بازداشت شده است. 

از دلایل بازداشت و اتهامات مربوطه علیه این فعال مدنی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت خودسرانه و از سوی دیگرعدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

از سوی دیگر سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: