•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

انتقال سعید رضائی, فعال مدنی به زندان فشافویه

0
550

سعید رضائی, فعال مدنی که در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر  در مقابل مجلس در تهران بازداشت شده بود به زندان تهران بزرگ«فشافویه» منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سعید رضائی, فعال مدنی و دانشجوی در حال تحصیل ساکن تهران که در جریان تجمعات اعتراضی روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بسیاری دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود از بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران به زندان فشافویه«تهران بزرگ» منتقل شده است. 

لازم به ذکر است, به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بیش از ۴۵ تن از این فعالان بازداشت و پس طی مراحل اولیه بازداشت در بازداشتگاه پلیس امنیت در خیابان وزراء و گیشا سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین, زندان فشافویه« تهران بزرگ» و زندان قرچک ورامین منتقل شدند. 

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: