•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مژگان صیامی, روزنامه نگار

0
1076

حقوق بشر در ایران – مژگان صیامی، روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه ترکی-فارسی “سارای”, نویسنده و فعال رسانه ای, علیرغم گذشت حدود ۴ ماه از زمان بازداشت، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، مژگان صیامی، فعال رسانه ای و مدیر مسئول نشریه ترکی- فارسی “سارای” و نویسنده علیرغم گذشت حدود ۴ ماه از بازداشت کماکان بصورت بلاتکلیف در بند زنان زندان مرکزی اردبیل بسر میبرد. این فعال رسانه ای  در فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و سپس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.
براساس این گزارش, علیرغم اینکه از جزئیات پرونده “مژگان صیامی” اطلاع دقیقی در دست نیست، اما گفته می‌شود که اتهامات منتسبه بر این فعال رسانه ای “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به مقدسات”و “توهین به رهبری” به او تفهیم شده اما هنوز جلسه دادرسی وی برگزار نشده است. 

مژگان صیامی, علیرغم انتقال به بند عمومی زنان در زندان مرکزی اردبیل, کماکان از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود محروم مانده است. عدم تماس این فعال رسانه ای  با خانواده اش و بی خبری از وضعیت وی بخصوص در ایام حضور در بازداشتگاه ارگانهای امنیتی باعث بروز موجی از نگرانی را برای نزدیکان وی در پی داشت. 

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر مژگان صیامی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: